15.10.2013
Za posledních patnáct až dvacet let ve Středozemním moři utonulo 21 tisíc uprchlíků. Tento odhad Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) sdělil vatikánskému listu L´Osservatore Romano ředitel této mezivládní organizace. William Lacy Swing se v pondělí setkal na soukromé audienci s papežem Františkem.
„Zahájil jsem naši konverzaci poděkováním za důrazné a vytrvalé úsilí, kterým se papež angažuje ve prospěch migrantů a jiných zranitelných lidí…Zejména jsem mu poděkoval za to, že jako první papež navštívil Lampedusu a že tak učinil krátce po zahájení svého pontifikátu. Řekl jsem mu, že v těchto dnech také na ostrov pojedu. Chci posoudit, co můžeme udělat jak pro podporu přistěhovalců, tak tamních úřadů, aby dokázali situaci zvládat lidsky a účinně.“
Papež František uvedl, že svou návštěvou Lampedusy chce „vyprovokovat svědomí, přivést k zamyšlení a konkrétní změně některých postojů“. Mluvil o globalizaci lhostejnosti, do které blahobytný svět upadl.
„Zcela jistě sdílím jeho pohled. Papež byl velmi kritický k nám všem a já jsem při setkání s ním přiznal, že jsme skutečně nevykonali dost. Většina industrializovaného světa je z různých důvodů vůči migrantům čím dál tím nedůvěřivější. Ve skutečnosti však mnohé z těchto lidí potřebujeme kvůli jejich dovednostem, obsazení pracovních míst a rozvoji našeho hospodářství. Řekl jsem tedy papeži, že jeho kritika byla na místě a že bude pro nás všechny užitečná, abychom přezkoumali svou práci.“
V souvislosti s nedávnými tragédiemi ve vodách Lampedusy, které stály životy pěti set migrantů, William Lacy Swing poukazuje na nynější prioritu evropského úsilí – záchranu života.
„Míním tím opatření na záchranu života. Teprve po nich přicházejí na řadu další otázky – kupříkladu jak migranty podporovat, když se vylodí? Nejdůležitější však je, aby se dostali na pobřeží. A k tomu je zapotřebí také více dialogu mezi původními, tranzitními a cílovými zeměmi.“
Z historického hlediska byla migrace pro cílové země vždy pozitivní, upozorňuje Lacy Swing. Mýty o migrantech, kteří nás okrádají o pracovní místa, zavlékají k nám nemoci a způsobují nárůst zločinnosti, se nezakládají na důkazech, dodává. Ředitel Mezinárodní organizace pro migraci se také rozhodně staví proti kriminalizaci přistěhovalců.
„Náš postoj v této otázce byl vždy následující: s neregulérními migranty bez dokumentů nelze nakládat jako s kriminálními živly. Vždy jsme používali pojem „neregulérní“. Slovo „nelegál“ totiž sugeruje, že se snad už ani nejedná o člověka. Navíc slovo „nelegální migrant“ vede k myšlenkovým pochodům, které migranty inkriminují, a tomu chceme zabránit.“
Vysvětluje po pondělní audienci s papežem Františkem ředitel Mezinárodní organizace pro migraci. Svatý stolec je členem této instituce se sídlem v Ženevě od roku 2011.
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.