Na ostrově Lampedusa dnes přibylo 300 migrantů, 8.července jej navštíví papež

3.7.2013 

Nejjižněji položený ostrov Italské republiky se připravuje na návštěvu papeže, který se sem vydá v pondělí 8. července. Bude to vůbec první cesta papeže Františka mimo území římské diecéze. Zmíněný ostrov je v Itálii známým pojmem nejenom jako oblíbené rekreační letovisko, jehož provoz je vzhledem ke své výhodné zeměpisné poloze prakticky celoroční, ale také proto, že se stává dějištěm obrovských životních tragédií spojených s fenoménem migrace. Vzdálenost 113 kilometrů od břehů Tunisu činí z tohoto ostrova útočiště mnoha uprchlíků, kteří sem přicházejí zvláště ze subsaharských států Afriky a stávají se oběťmi ilegálních přepravců, kteří je nikoli zadarmo vysílají na moře v plavidlech, která zcela postrádají bezpečnostní standardy. V důsledku toho stovky lidí ročně končí svůj útěk před hladomorem či politickým terorem ve vlnách středozemního moře někdy jen pár kilometrů od Lampeduských pláží. Právě dnes mělo štěstí více než 300 utečenců, mezi nimiž byly i těhotné ženy a děti. Podařilo se jim přistát a ocitli se tak v péči místních obyvatel, kterých na Lampeduse žije přibližně 6 tisíc. Na ostrově o rozloze 20 km čtverečných, je také farnost sv. Gerlanda. Tamější farář, don Stefano Nastasi, hovořil pro Vatikánský rozhlas o tom, jak tam byla přijata zpráva o papežově chystané návštěvě.

Myslel jsem si, že by k ní mohlo dojít, ale nečekal jsem to tak brzo. Nikdy by mne nenapadlo, že první cesta papeže mimo římskou diecézi povede právě na Lampedusu. Nejprve jsem tomu nechtěl věřit, ale pak jsem pocítil spíše než pochopil, jak blízko je papežovo srdce zdejším obyvatelům.

Don Nastasi zaslal totiž už v březnu papeži Františkovi záhy po jeho zvolení dopis, ve kterém jej seznámil se situací na tomto ostrově:

V dopise jsem mu přiblížil, co v posledních letech prožívá zdejší komunita. Zároveň jsem si představil pohnutí papeže ve chvíli zvolení a pomyslel na to, že by se mohly smísit se slzami, kteří za nemalého soužení procházejí tímto ostrovem v důsledku migrace.

Otec Nastasi pak popisuje reakci místních obyvatel, když bylo oznámeno, že Svatý otec navštíví Lampedusu:

Na tváři mnohých byla patrná dokonce nevěřícnost. Někdo mi volal a říkal, že se mu klepou kolena. Řekl jsem mu, že to není třeba. Je jasné, že zde panují velké emoce a pohnutí. Jsme si také vědomi velké odpovědnosti v jistém smyslu, protože tady sdílíme soužení mnoha našich bratří a sester a snažíme se také pozvedat svůj hlas k celé Evropě. Lampedusa je periferií Evropy a vstupní branou z Afriky. Myslím tedy, že chystaná návštěva je pochopitelná jedině ze slov, která papež František pronesl během Svatého týdne a činí tak často, když vybízí křesťany, aby šli na periferie všeho druhu: zeměpisné, ale také existenciální. V těch slovech slyším vlastně naši každodenní zkušenost, protože my jsme periferií zeměpisnou, ale zároveň existenciální. Papež také řekl, že právě z periferií můžeme lépe vidět do středu a existenciální periferie nám umožňují nahlédnout lépe do lidského srdce. My naprosto rozumíme těmto slovům a zcela s nimi souzníme. Teprve z periferií lze lépe chápat střed i ten zbytek.

Říká don Nastasi, farář z italského ostrova Lampedusa v souvislosti se zdejší chystanou návštěvou papeže Františka.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.