Petrův nástupce k summitu G8: Peníze musí sloužit, nikoli vládnout

17.6.2013 

Papež František opětovně důrazně apeloval na ukončení syrské války. Svatý otec se vyslovuje pro okamžité vyhlášení příměří v Sýrii a zahájení jednání všech stran zúčastněných v konfliktu. Činí tak v dopise nesoucí datum 15. června, který zaslal britskému premiérovi Davidu Cameronovi v souvislosti s konáním výročního summitu G8 ve Severním Irsku. Papež chválí priority tohoto vrcholného setkání, kterými jsou boj proti hladu, potravinová bezpečnost, či nutnost obrany žen a dětí před sexuálním zneužíváním ve válečných situacích. Připomíná však, že nezbytným předpokladem této agendy je mír ve světě. „Budování míru po nás ovšem požaduje, abychom se vzdali některých svých nároků“, píše Petrův nástupce.

Zasedání nejvyspělejších států světa se koná pod mottem „návratu k původním principům“. Pokud má toto téma získat hlubší a širší význam, je nutné vztahovat veškerou politickou a hospodářskou činnost k člověku, poznamenává ve svém listu papež František. Odvolává se pak na svého předchůdce Benedikta XVI., který upozornil, že etika neexistuje mimo ekonomii, nýbrž je její organickou a nevyhnutelnou součástí. Politická a ekonomická opatření tudíž musí řídit etika pravdy, zejména pak pravdy o člověku.

„Člověk není jedním z politických faktorů, ani odepsatelnou nebo odpadovou položkou“, podotýká papež v dopise britskému premiérovi. „Účelem ekonomiky a politiky je služba lidem, počínaje těmi nejslabšími a nejchudšími, kdekoliv se již nacházejí, byť by to bylo mateřské lůno. Politické a ekonomické teorie a činy se musí zasadit o to, aby každému obyvateli této planety zajistily onen minimální blahobyt, umožňující mu život v důstojnosti a svobodě. Každý člověk musí mít možnost uživit rodinu, vychovat děti, chválit Boha a rozvíjet své lidské schopnosti. To je zásadní věc. Bez této vize nemá ekonomická aktivita smysl“, zdůrazňuje Svatý otec a pokračuje: „Vážné výzvy dnešního ekonomického a politického světa proto vyžadují odvážnou změnu postojů, která by přisoudila správné místo cíli – tedy člověku – a nástrojům – ekonomice a politice.“

„Peníze a další politické a hospodářské nástroje musí sloužit, a nikoli vládnout. Je nutné mít na paměti, že – byť se to jeví jako paradox – je klíčem k dobrému globálnímu ekonomickému fungování právě nezištná a nezaujatá solidarita“, uzavírá Svatý otec svou reflexi, adresovanou hlavám osmi nejvyspělejších států světa.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.