21.5.2013
Jediná cesta, která v církvi vede vpřed, je služba - zdůraznil dnes papež František při mši svaté v kapli Domu svaté Marty, tentokrát za účasti další skupiny zaměstnanců Radia Vatikán, včetně české redakce, a zaměstnanců Úřadu pro poutníky a turisty při Governatorátu městského státu Vatikán. V dnešních přímluvách dnes papež osobně připomněl oběti tornáda v Oklahomě.
Ježíš mluví o svém Utrpení a učedníci diskutují o tom, kdo je mezi nimi největší. Tuto evangelní epizodu z dnešní liturgie komentoval dnes papež František v homilii. „Boj o moc v církvi“ – poznamenal přitom – není záležitostí našich dnů, ale začal už tehdy, zároveň s Ježíšem.“ „Viděno evangelní optikou, by však boj o vliv v církvi existovat neměl,“ protože „pravá moc, které učí Pán svým příkladem, je moc služebná“:
„Opravdová moc je služba. Tak jako to učinil On, který přišel nikoli proto, aby si dal sloužit, ale aby sloužil, a Jeho službou byla služba Kříže. Ponížil se až k smrti, ke smrti na kříži pro nás, aby nám sloužil a aby nás spasil. V církvi neexistuje jiná cesta, která vede vpřed. Pro křesťana jít vpřed, pokročit, znamená ponížit se. Pokud se nenaučíme tomuto křesťanskému pravidlu, nikdy nebudeme moci pochopit Ježíšovo pojetí moci.“
Postupovat vpřed, pokračoval Svatý otec, znamená ponížit se a být ve službě nepřetržitě. V církvi je největší „ten, kdo nejvíce slouží druhým“. Takové je pravidlo. Nicméně, již od počátků v církvi existovaly boje o moc, kariérismus, šplhounství, nepotismus i „svatokupectví, které dnes třeba není tak pokleslé, materiální, nýbrž »vychovanější«“ a „projevuje se také ve způsobu našeho mluvení“:
„Když se člověku dostane nějakého pověření, které je v očích světa vyšší, říká se: »Tato žena byla povýšena na předsedkyni, tento muž byl povýšen«. Sloveso povýšit je krásné a v církvi se má používat, to ano. Ale jde o povýšení na kříž, povýšení k pokoření. To je pravé povýšení, které více připodobňuje Ježíši.“
Cítili to i sami Ježíšovi učedníci, kteří se zastyděli, když se jich Pán zeptal, o čem spolu rozmlouvali, zatímco se jim svěřoval s tím, co jej čeká v Jeruzalémě… Papež František pak připomněl svatého Ignáce z Loyoly, který v Duchovních cvičeních prosil Ukřižovaného Pána o „milost trpět potupy a urážky“ (DC, 147). To je opravdová služebná moc a povýšení, a nikoli to světské, mondénní:
„Pánovou cestou je služba. Jako On konal službu, máme Jej také my následovat cestou služby. To je pravá moc v církvi. Dnes bych se chtěl modlit za nás všechny, aby nám Pán daroval milost pochopit, že pravou mocí v církvi je služba a pochopit také zlaté pravidlo, kterému nás učí Svým příkladem. Křesťan činí pokroky, jde vpřed, když se poníží, pokoří. Prosme o tuto milost.“
Končil papež František dnešní homilii během pravidelné eucharistie v Domu sv. Marty, kde papež bydlí.
Římský biskup začal hned od začátku svého pontifikátu postupně zvát ke společné bohoslužbě všechny zaměstnance Vatikánu, kterých je přibližně pět tisíc. Po takřka stočlenných skupinách se tak vystřídají všichni, přičemž po skončení mše se vždycky mohou se Svatým otcem osobně pozdravit a vyměnit pár slov. Papež František je prvním biskupem Říma, který zvolil tuto formu seznámení se nejen s blízkými, ale i se vzdálenějšími spolupracovníky, kteří se rozmanitými způsoby podílejí na Petrovské službě.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.