Kardinál Barbarin: Benedikt XVI. ukázal, že autorita je služba, nikoli ambice či vlastnictví

25.2.2013 

„Jsou to volby velice specifické, říká kardinál Philippe Barbarin o připravovaném konkláve, které zapříčinil Benedikt XVI. svým odstoupením z úřadu Petrova nástupce.
„Voličů je totiž velmi málo a těch, kdo mohou být zvoleni, je naopak velmi mnoho,“ dodává primas Galie v rozhovoru pro italský deník Il Messaggero s narážkou na to, že kardinálové nemusejí podle církevního práva nutně zvolit někoho ze svého středu a nemusí nutně vybírat ani z řad biskupů:
„Jsou to volby - pokračuje lyonský arcibiskup - které nejsou pravidelné, nemají předvolební kampaň, ani kandidáty. Málo však záleží na tom, zda Petrův nástupce bude takovým gigantem jako oba předchozí. Tento úřad nevyžaduje nezbytně giganty.“

Francouzský kardinál pak odpověděl na otázku, zda bude blížící se konkláve obtížné:
„Nastoupit po gigantovi pastoračního úřadu, jakým byl Jan Pavel II. a po gigantovi teologie, jakým je Benedikt XVI., nebude snadné, to je pravda. Kvalita papeže se však neměří lidskými kvalitami. Chceme, aby byl především světcem. Nezapomínejme, že jeho primárním posláním je utvrzovat bratry a sestry ve víře, má být skalou jednoty, na níž spočívá církev. Příští papež by tedy měl být pevný, odhodlaný pracovat pro společenství a rozvíjet krásný podnět nové evangelizace, kterou církev prožívá.“

Lyonský kardinál komentuje zajímavým způsobem také samotné odstoupení Benedikta XVI.:
„Bylo to rozhodnutí zcela neočekávané, protože nedbá na mnohasetletou tradici, avšak není překvapivé, protože Benedikt XVI. se nikdy netajil tím, že by takové rozhodnutí mohl učinit. Je znamením svobody muže, jehož rozhodnutí tak moudře a pokorně ilustruje jeho vlastní biskupské motto: „spolupracovník pravdy“. Je příkladem pro všechny, katolíky i nekatolíky, pro celý vět. Ukazuje totiž, že autorita musí být vždycky službou, nikoli ambicí a už vůbec ne majetkem.“

„Církev,“ odpovídá dále na otázku po aktuálním stavu společenství věřících, „posílila svoji niternost. Po skvoucím pontifikátu Jana Pavla II. nás Benedikt XVI. ustavičně vybízel ke ztišení, k posílení našeho intelektuálního života a k zintenzivnění našeho duchovního života následováním jeho příkladu, neboť v něm jsou obě dimenze velice harmonicky spojené.“

63letý kardinál Barbarin, který se zúčastní již druhého konkláve, v závěr rozhovoru vylíčil pocity, s nimiž se bude ubírat do Říma tentokrát:
„Dobře vím, že budeme čelit těžké duchovní zkoušce, která vyžaduje velké ztišení a naslouchání. Vzpomínám, jak silné „uvolnění“ jsme pocítili v roce 2005, když byl zvolen Benedikt XVI. Na konci konkláve jsme měli oči zvlhlé slzami. Dnes bych rád vyzval především katolíky, aby se na tento úmysl modlili, protože je nám zapotřebí Pánovy milosti, abychom objevili, koho vybral Bůh a mohli jsme jej přijmout za svého nového pastýře.“

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.