Svatý otec: Náboženství neospravedlňuje násilí

27.5.2004 

Ve Vatikánu dnes předali své pověřovací listiny noví velvyslanci u Svatého stolce. Jan Pavel II. přijal na společné audienci diplomaty ze Surinamu, Sri Lanky, Mali, Jemenu, Zambie, Nigerie a Tuniska.

Mezi hlavními tématy promluvy Svatého otce byl respekt k lidské osobě, odsouzení všech druhé mučení a terorismu, dialog mezi náboženstvími, ale také solidarita mezinárodního společenství s chudými zeměmi.

Jan Pavel II. zdůraznil, že každý člověk je ve svém lidství naším bratrem, proto nesmíme mlčet tváří tvář jeho snižování. Nejen lidé, kteří nesou politickou odpovědnost, ale ani prostí občané nesmějí tolerovat znásilňování lidských práv. Jejich úkolem je šířit respekt ke každé lidské bytosti. Svatý otec zdůraznil, že je potřeba vychovávat lidské svědomí. Solidarita je naší povinností a mír nemůže nastat dokud se všichni nezasadí za to, aby každý člověk naší planety měl své místo a náležitou úctu.

Jak je zvykem, předal papež jednotlivým velvyslancům poselství, ve kterých se dotýká palčivých problémů jejich zemí. Novému velvyslanci Tuniska, Afi Hendaouiovi, připomněl Jan Pavel II, že terorismus nelze tolerovat v žádném případě. Násilí a války ? jak víme až příliš dobře ? nemohou vyřešit konflikty. naopak ? rozpoutávají řetěz násilí a dlouhotrvající nenávisti. Svatý otec zdůraznil, že islám a křesťanství naléhavě potřebují pravý dialog, který by mimo jiné jasně přinesl odsouzení každé manipulace náboženstvím ve službě násilí.

Akcent na cestu k demokracii položil Jan Pavel II. v poselství k nigerijskému velvyslanci, Kignsley Sunny Ebenyiimu. Papež povzbuzuje Nigerijce, aby vzali zmobilizovali své síly k posilnění demokracie. Znovu zdůrazňuje, že náboženství nikdy neospravedlňuje násilí. Zmiňuje konflikty v oblasti delty Nigeru a etnicko-politické konflikty na severozápadě země. Spory je třeba řešit upřímným dialogem, směřujícím ke smíření a ke vzájemnému porozumění.

Velvyslanec Zambie, Anderson Kaseba Chibwa, obdržel poselství, ve kterém Jan Pavel II. připomíná 40. výročí nezávislosti státu. Upozornil zároveň, že jednostranný důraz na ekonomickou a politickou oblast ohrožuje ostatní důležité složky společenského života, stejně jako rozvoj země ve skutečném míru. Papež proto pochválil úsilí Zambie o smíření v oblasti Velkých jezer.

Tragické důsledky obchodu s dětmi a s dětskou prací zmínil Svatý otec v promluvě k velvyslanci Mali, Mohamedovi Salia Sononovi. Podobné praktiky jsou nepřijatelné, protože od počátku ničí důstojnost zranitelných stvoření. Dalším problémem země je desertifikace, která nutí mnoho lidí opouštět rodná místa a hledat štěstí jinde.

Jan Pavel II. vyzval Mezinárodní společenství k výraznějším projevům solidarity a k podpoře chudých zemí. Je třeba dodržet sliby dané v oblastech investic, příspěvků a snížení zahraničního dluhu, zdůraznil Svatý otec.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.