Benedikt XVI.: Spolupráce vědy a víry vytváří kulturu respektu k člověku a jeho svobodě

8.11.2012 

„Vesmír není chaosem, ani plodem chaosu, nýbrž stále zřetelněji vychází najevo jako uspořádaná komplexnost“, která „má původ ve stvořitelském Božím Slovu,“ řekl Benedikt XVI. dnes na audienci členů Papežské akademie věd, která v těchto dnech pořádá své plenární zasedání na téma „Komplexnost a analogie ve vědě: teoretické, metodologické a epistemologické aspekty“.
Papež ve své promluvě poukázal na probíhající dialektiku expanze vědeckého bádání, vědeckých metod a specializací a hledání jednotící srozumitelné vize vesmíru, v němž jsou lidské bytosti obdařené inteligencí a svobodou povolány rozumět, milovat, žít a pracovat.

Disponibilita mocných výzkumných nástrojů a potenciálu k provádění vysoce komplexních a přesných experimentů umožnila v naší době přírodním vědám přiblížit se k základům hmotné reality jako takové, aniž by však dovedla plně pochopit její jednotící strukturu a nejzazší jednotu. Nekonečná posloupnost a trpělivá integrace různých teorií, kde dosažené výsledky samy slouží jako předpoklady nového zkoumání, dosvědčují jednak jednotu vědního procesu a jednak stálost snahy vědců o náležitější pochopení pravdy o přírodě a její všezahrnující vize.

Interdisciplinární přístup k této komplexnosti ukazuje, pokračoval papež s poukazem na příklad souběžnosti fyziky a biologie, že jednotlivé vědy nejsou intelektuální světy oddělené vzájemně jeden od druhého i od reality, ale spíše jsou vzájemně propojeny ve snaze o studium přírody jakožto jednotné, srozumitelné a harmonické reality v její nepochybné komplexnosti.

Tato vize má plodné styčné body s vizí vesmíru, kterou přijala křesťanská filosofie a teologie, s pojetím participovaného bytí, ve kterém má každé stvoření, obdařené vlastní dokonalostí, také specifickou přirozenost v rámci uspořádaného vesmíru, který má svůj původ ve stvořitelském Slovu Boha. Vesmír není chaosem nebo plodem chaosu, ale spíše uspořádanou komplexností, která nám skrze srovnávací analýzu a analogii umožňuje přecházet od specializací k obecnějším hlediskům a naopak.

Jsem přesvědčen, řekl dále Benedikt XVI., že v tomto velkolepém lidském úsilí proniknout do tajemství člověka a vesmíru, je zapotřebí stálého dialogu a spolupráce mezi světem vědy a víry, aby se tak vytvářela kultura respektu k člověku, lidské důstojnosti a svobodě, k budoucnosti naší lidské rodiny a k dlouhodobě udržitelnému rozvoji naší planety.

Bez této nezbytné interakce opouštějí velké otázky lidstva prostor rozumu a pravdy a jsou vydány napospas iracionalitě, mýtu či lhostejnosti k obrovské škodě lidstva samotného, míru ve světě a našeho posledního cíle.

Řekl Benedikt XVI. v závěru setkání s Papežskou akademií věd.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.