Benedikt XVI.: základním lidským právem je zůstat ve vlasti

29.10.2012 

„Migrace jako pouť víry a naděje“ – tomuto tématu věnuje Svatý otec své poselství k 99. Světovému dni migrantů a uprchlíků. Poselství nesoucí datum 12. října bylo zveřejněno dnes ve Vatikánu, zatímco Světový den migrantů a uprchlíků se bude slavit v neděli 13. ledna. Tedy v průběhu Roku víry a zároveň s připomínkou šedesátého výročí vydání apoštolské konstituce Exsul familia papeže Pia XII., která se jako první dokument Svatého stolce systematicky zabývá migrací, připomíná Benedikt XVI.
Touhu po lepším životě, která je prvotní hnací příčinou migračních proudů, nerozlučně doprovází víra a naděje – pouze v jejich síle je možné čelit přítomnosti (srov. Spe salvi,1). Benedikt XVI. vybízí k docenění kladných aspektů migrace, včetně jejího náboženského rozměru. Církev se nesmí omezovat pouze na charitativní službu, nýbrž usilovat zejména o pastorační integraci katolických přistěhovalců a o ekumenický či mezináboženský dialog s příchozími jiných vyznání.
Předseda papežské rady pro pastoraci migrantů a lidí mimo domov při dnešní prezentační tiskové konferenci v této souvislosti citoval výsledky letošní studie, nazvané „Víra v pohybu“, která dokumentuje náboženskou příslušnost emigrantů ve vztahu k deseti cílovým zemím. Příznačná z pohledu křesťanství je situace ve Spojených státech amerických, kde ze 43 milionů zahraničních občanů je 32 milionů křesťanů, především mexické národnosti.

Tato čísla dokazují možný náboženský potenciál, který s sebou emigrace přináší. Současně poukazují na očekávání, jež přistěhovalci vkládají do křesťanských komunit, které je přijímají,

zdůraznil kard. Antonio Maria Veglió. Papežské poselství však na fenomén migrace nahlíží ještě jiným prizmantem: Listina základních práv a svobod zaručuje svobodu pohybu a pobytu, avšak prvotním lidským právem by měla být možnost zůstat doma, vyzdvihuje Benedikt XVI. Migrace je dnes ve většině případů bojem o přežití, utrpením a donucením. Lidské zoufalství pak zneužívají gangy obchodníků s bílým masem:

Příkladem může být situace v Sýrii, v Mali nebo Konžské demokratické republice. Osmdesát procent obětí tamních konfliktů jsou civilisté, kteří utíkají před tragickými důsledky. V Evropské unii je stále obtížnější žádat o azyl, zvláště poté, co některé země uplatnily restriktivní opatření a uzavřely své hranice. Tato omezení pro vstup uprchlíků vedla k tomu, že se zintenzívnila činnost převaděčů, obchodníků s bílým masem a nelegálních tranzitů přes moře, kde se ve vlnách ztratilo již příliš mnoho lidských životů,

obvinil evropské instituce při dnešním brífinku druhý muž vatikánského úřadu pro migranty, Mons. Joseph Kalathiparambil.

Normativu jednotlivých států v oblasti migrace totiž musí doprovázet „trpělivé a trvalé formování mentality a svědomí“, stojí v papežském poselství. Míněn je samozřejmě způsob myšlení vlastní křesťanství: sociální a humanitární úsilí čerpá svou sílu z věrnosti evangeliu, upozorňuje Benedikt XVI. Neboť „ Kdo následuje Krista, dokonalého člověka, sám se stává více člověkem“ (Gaudium et spes, 41), připomíná Svatý otec.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.