Arcibiskup Bruguès: Vatikánská knihovna je jakýmsi kýlem Petrovy loďky

11.8.2012 

Mým snem bylo stát se knihovníkem a archivářem Svatého stolce, svěřil se Benedikt XVI. emeritnímu biskupovi francouzského Angers, jehož do této funkce jmenoval koncem června (26.6.2012). Mons. Jean Louis Bruguès (1943) v rozhovoru pro vatikánský deník L´Osservatore Romano (10.8.2012) dodává, že při pohledu na bohatství a váhu papežových katechezí, promluv či homilií je tato vazba na vatikánskou apoštolskou knihovnu více než pochopitelná. Vztah mezi knihovnou a církví je obdobný postavení lodi a lodního kýlu, říká arcibiskup Bruguès, bývalý sekretář Kongregace pro katolickou výchovu. Stejně jako lodní kýl není pod hladinou vidět, rovněž knihovnu spatří pouze nemnoho odborníků. Přesto je objem práce Vatikánské knihovny a archívu natolik významný, že tyto instituce umožňují Petrově bárce udržet se nad hladinou a razit kupředu. Bez lodního kýlu by plavidlem smýkaly doktrinální větry různého původu a módních orientací. Právě ponor lodního kýlu dodává hloubku katechetické činnosti církve a její nauce, pokračuje nově jmenovaný, v pořadí již sedmačtyřicátý knihovník a archivář Svatého stolce.

Francouzský biskup, jemuž ve stejném úřadě předcházeli již tři krajané (benediktinský mnich Jean-Baptiste Pitra, kardinálové Eugéne Tisserant a Jean-Louis Tauran), se poté ve vatikánském listě zamýšlí nad úřadem uchování paměti církve a jeho univerzalitou: Církev je nejstarší institucí lidstva. Je starší než univerzity, města a politické systémy. Její paměť je i pamětí lidstva, které z tohoto zdroje může čerpat. Fondy vatikánské knihovny a archívu jsou tudíž jakýmsi korunovačním pokladem církve, míní arcibiskup Bruguès. Paměť však zároveň utváří identitu a tím je podmínkou budoucnosti. Při její ztrátě pozbýváme orientace, upřesňuje nový prefekt Vatikánské knihovny. Společnost, která ztrácí svou paměť kvůli historické nehodě či z ideologických důvodů, se odděluje od vlastní budoucnosti.

I díky svému dřívějšímu působení při Kongregaci pro katolickou výchovu a ve školství francouzský arcibiskup s politováním konstatuje, že se historické a všeobecně kulturní disciplíny z dnešních škol a univerzit vytrácejí: Vzdělání se přizpůsobuje požadavkům trhu a stává se v prvé řadě nástrojem profesionální formace. Absolvent univerzity se musí bezprostředně uplatnit v praxi trhu. Škola je však něco jiného. Zahrnuje lidskou, fyzickou, intelektuální a duchovní formaci, uzavírá pro včerejší vydání L´Osservatore Romano nedávno jmenovaný knihovník a archivář Svatého stolce, Mons. Jean Louis Bruguès.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.