Biskupové Svaté země žádají vyšetření dramatu sinajských uprchlíků

22.3.2012 

Katolíci ve Svaté zemi jsou znepokojeni situací afrických uprchlíků, které v oblasti Sinajského poloostrova zadržují kriminální gangy obchodníků s lidmi. Eritrejci, Etiopci a Somálci, kteří žádají o politický azyl v Izraeli, jsou mučeni a ponižováni, tisíce jich mizí beze stopy v Sinajské poušti. Nezřídkakdy dochází k únosům v uprchlických táborech v Izraeli – ti, kdo přežili peklo pouště, jsou do ní navraceni zpět s požadavkem výkupného.

Shromáždění katolických biskupů Svaté země, které se v těchto dnech konalo v Nazaretu, se obrací s apelem na egyptské i izraelské politické autority, stejně jako na mezinárodní společenství, aby respektovaly mezinárodní humanitární práva emigrantů. Mezi jedenadvaceti signatáři dokumentu byl také O. David Neuhaus, vikář latinského patriarchy Jeruzaléma pro katolické komunity hebrejského jazyka.

Zveřejnili jsme tuto výzvu, aby svět nezapomněl na tyto zkoušené lidi. Připomněli jsme, co o nich řekl Svatý otec v prosinci 2010. Situace se od té doby naneštěstí vůbec nezměnila. Nemáme mnoho prostředků – pouze náš hlas, abychom upozornili svět na tuto tíživou situaci. Jsme v kontaktu s nevládními organizacemi, které se těmto uprchlíkům věnují, a s komboniánskou sestrou Azezet, která žije mezi Palestinou a Izraelem. Hovořila s nejméně tisícem uprchlíků a má přehled o jejich stavu. Těm lidem je vyhrožováno a jsou mučeni, mnozí v uprchlických táborech umírají. Je to nehumánní situace.

říká pro mikrofony Vatikánského rozhlasu O. Neuhaus. Potvrzuje únosy z uprchlických táborů a hovoří o riziku obchodování s lidskými orgány. Apel katolických biskupů Svaté země žádá po izraelských autoritách vyšetření kriminálních aspektů – tedy mezinárodní spolupráce převaděčských klanů.

A konečně také po izraelských úřadech žádáme, aby zatčení uprchlíci, kteří do země vstoupili nelegálně, mohli mít kontakt s církví. Chtěli bychom jim přinést duchovní útěchu, víme totiž, že v táborech je také mnoho dětí. Žádáme o to, abychom s nimi mohli pracovat, po přechodu pouště jsou jistě traumatizované. V současné době jsou v Izraeli desítky tisíc obyvatel Eritreje, kteří nemají status uprchlíka, nýbrž jsou zařazeni do kategorie „žadatelů o azyl“.

zdůrazňuje vikář jeruzalémského latinského patriarchátu. Sestra Azezet Kidané Habtezghi z Kongregace sester misionářek komboniánek v nedávné době přijala ocenění italského regionu Valle d´Aosta jako „Žena roku“. Při této příležitosti poukázala na sinajské drama, o kterém ještě před půldruhým rokem svět nic nevědel. „Víme, kde jsou lokalizovány mučírny, a informovali jsme o tom státní úřady. Mezinárodní společenství musí urychleně zasáhnout, zastavit tento obchod s lidmi a léčit jeho oběti. Nyní je to možné udělat“, píše se v časopise komboniánských misionářek Nigrizia.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.