Počet posluchačů rozhlasu roste, zatímco televizních diváků ubývá

13.2.2012 

„Svobodný, nezávislý a pluralitní rozhlas je zásadním předpokladem zdravé společnosti, podporující lidská práva a základní svobody“, píše generální ředitelka Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Irina Boková ve svém poselství k dnešnímu Světovému dni rozhlasu. Význam rozhlasového vysílání se dnes připomíná vůbec poprvé v historii – 13. února 1946 totiž začala vysílat stanice Organizace spojených národů United Nations Radio. Generální ředitel Vatikánského rozhlasu Otec Federico Lombardi pro naše mikrofony připomíná, že papežovo radio vysílá prakticky od dob vynálezu radiofonického přenosu.

V dějinách lidstva zaznamenáváme vynález tisku jako velice důležitou etapu – rovněž tak vynález rozhlasu s sebou přináší nový způsob komunikace, kontaktu a dialogu v lidském společenství. Objev radiového spojení je tedy v mnoha aspektech pozitivní a je třeba jej nadále zužitkovat k růstu lidstva jako komunity.

Statistiky hovoří o tom, že posluchačů rozhlasu přibývá, zatímco ubývá televizních diváků, pokračuje Otec Lombardi. Důvodem je jistě praktičnost rádia a jeho flexibilita. Rozhlas se nicméně odlišuje od ostatních médií svým tíhnutím k hlubšímu náhledu, domnívá se italský jezuita.

Rozhlas se snaží naslouchat a rozvést hlubší a delší rozhovor. Mnozí lidé hledají v naší kultuře právě toto. Míním tím například ty, kteří poslouchají rádio v noci, či nemocné nebo nevidomé posluchače. V rozhlasu se přibližujeme k duši člověka – a v tom spočívá jeho nesmírná hodnota.

Právě včera oslavila Vatikánský rozhlas jedenaosmdesátku – 12. února 1931 zahájil jeho vysílání latinskou promluvou papež Pius XI. Ačkoliv multimediální technologie obohatily Vatikánský rozhlas o jeho internetovou a obrazovou verzi, mise rozhlasové stanice Svatého stolce se nemění. Chceme být hlasem naděje, moudrosti inspirované evangeliem a opírající se o magisterium Svatého otce, zdůrazňuje Otec Lombardi.

Ve specificky radiofonické činnosti jsou prioritami například Afrika či Blízký východ – jsou to kritické oblasti, pro které rozhlasové vlny zůstavají nejjistější a nepřerušitelnou cestou k předání poselství. Povolání Vatikánského rozhlasu jako hlasu svobody, podporujícího chudé, trpící a pronásledované, zůstává i nadále zásadní,

uvedl u příležitosti dnešního prvního Světového dne rozhlasu ředitel naší stanice, Otec Federico Lombardi.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.