"Středověké" praktiky moderní doby?

3.2.2012 

Zprávu o afghánské ženě, uškrcené manželem a tchýní poté, co namísto vytouženého mužského dědice porodila jako třetí dítě opět holčičku, zveřejnila média počátkem tohoto týdne. Její případ je však pouhou špičkou ledovce, píše v italském listu Il Giornale (31.1.2012) sociolog a zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě pro otázky rasismu a diskriminace křesťanů Massimo Introvigne.

Přesvědčení o nižší hodnotě narozených žen má v mnoha kulturách velmi staré kořeny, poukazuje italský sociolog. Dívka víc stojí (pomysleme například na nákladné věno při indických svatbách) a méně produkuje. „Gynocida“ či „gendercida“, jak je selekce pohlaví odborně označována, je však rovněž soudobým fenoménem, usnadněným prenatální diagnostikou pohlaví a legalizací potratů. Statisíce nenarozených děvčátek byly a jsou obětí čínské politiky jednoho dítěte, avšak nárůst obdobných jevů registrujeme také v Indii, uvádí Introvigne. Navzdory snahám indické vlády, která před dvěma lety zavedla zvláštní „Den dívek“, se podle statistik každé třinácté děvče nedožije šesti let – a na vině v tomto případě nejsou nemoci.

Tisíce dívek rodiče uškrtí nebo utopí a jejich úmrtí pak nahlásí jako nehodu. Další děvčata končí jednoduše na ulici, existenci mnohých dívek rodiče neregistrují na matrice, čímž vzniká tragická situace bezprávných bytostí. Indické nemocnice registrují stále více žádostí o genitoplastiku u malých děvčátek, která je však pouhou vnější úpravou, píše Introvigne a dodává: Pokud někdo odsuzuje tyto praktiky jako „středověké“, je dobré si připomenout, že ve středověku byly potrat či vražda dítěte skutečně řídkým jevem.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.