Svévole vládců nás unavuje

28.1.2012 

Zatímco rumunští státní představitelé jednají se Světovou bankou o půjčce miliardy euro na záchranu státního rozpočtu, v zemi nepolevují protesty obyvatel proti úsporným opatřením a zkorumpované vládě. V hlavním městě se jejich dějištěm stalo Univerzitní náměstí, na kterém demonstranti v prosince 1989 požadovali odstoupení komunistického diktátora Nikolaje Čaušeska. Titíž manifestanti nyní volají po rezignaci bývalého člena komunistické strany a nynějšího prezidenta Traiana Băsescu a premiéra Emila Boca, který je předsedou Liberálně-demokratické strany. O důvodech protestů hovoří pro Vatikánský rozhlas bukurešťský arcibiskup, Mons. Joan Robu:

„Poslechneme-li si hesla, která lidé skandují, můžeme říci, že protestují proti korupci, chudobě, nekompetenci a korupci vládnoucích. Jsou rozezleni kvůli propagandistickým lžím vládnoucí strany a nespravedlnosti mnohonásobného zdanění...“

říká bukurešťský metropolita. Rumunsko je oproti bývalým komunistickým zemím stále hospodářsky pozadu, průměrný měsíční plat nedosahuje ani čtyřset euro. Arcibiskup Robu definuje ekonomickou situaci jako přechodnou fázi bez jasného cíle a bez moudrého hledání dobra společnosti:

„Lidi už unavuje se dívat, jak vládnoucí vrsty sledují pouze vlastní zájmy, a nikoliv dobro národa. Po vstupu do Evropské unie jsme samozřejmě zaznamenali zlepšení, ale jen pro málo lidí bylo skutečné a trvalé. Většina rodin žije v chudobě a má pocit, že je vláda provokuje svou zpupností. Uvedu konkrétní příklad – již léta usiluji o setkání s prezidentem republiky nebo předsedou vlády, kterým jsem opakovaně napsal kvůli sporné stavbě mrakodrapu v těsném sousedství naší katedrály. Nikdy mi neodpověděli, ani mne nepřijali. To je jasný příklad vyzývavosti a svévole...“

hodnotí nejvyšší představitel rumunské katolické církve a poukazuje na fenomém emigrace, který s sebou nese rozdělení rodin. Původ sociálního zla spatřuje bukurešťský arcibiskup v sekularizaci, která Rumunsko zasáhla velice silně a v krátkém časovém úseku:

Je třeba se vrátit k zapomenutým hodnotám; nedopustit morální krizi a krizi víry, aby rostly, nýbrž se snažit je zastavit. Právě z nich pocházejí mnohé nemoci hospodářství i života společnosti,

uzavírá pro Vatikánský rozhlas arcibiskup rumunského hlavního města, Mons. Joan Robu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.