Benedikt XVI.: Eucharistie je pokrm i pro ty, kdo jsou malátní a dezorientovaní

11.1.2012 

Dnešní pokračování cyklu reflexí o modlitbě věnoval Benedikt XVI. Ježíšově modlitbě při poslední Poslední večeři. V samotném závěru katecheze řekl:

Drazí bratři a sestry, účastníme-li se eucharistie, prožívejme mimořádným způsobem modlitbu, kterou Ježíš konal a neustále koná za každého z nás, aby zlo, které každý v životě potkáváme, nezvítězilo, a působila v nás proměňující moc Kristovy smrti a vzkříšení. V eucharistii církev odpovídá na Ježíšovo přikázání: „To čiňte na mou památku“ (Lk 22,19; srov. 1 Kor 11, 24-26); opakuje modlitbu díkůvzdání a požehnání a v ní i slova o transsubstanciaci chleba a vína v Tělo a Krev Páně. Naše eucharistie jsou realitami vázanými k tomuto momentu modlitby, stále novými úkony sjednocení s Ježíšovou modlitbou.. Církev již od samotného počátku chápala slova o proměnění jako součást modlitby konané společně s Ježíšem; jako ústřední součást chval plných vděčnosti, skrze něž je nám plod země a lidské práce opět Bohem darován jako Ježíšovo Tělo a Krev, jako dar samotného Boha ve shovívavé lásce Syna (srov. Ježíš Nazaretský II., str. 146). Účastníme-li se eucharistie, sytíme-li se Tělem a Krví Božího Syna, spojujeme svoji modlitbu s modlitbou Beránka v jeho vrcholné noci, aby náš život navzdory naší slabosti a našim nevěrnostem nebyl ztracen, ale byl proměněn.
Drazí přátelé, prosme Pána, aby naše účast na Jeho eucharistii, jež je pro křesťanský život nezbytná, byla po náležité přípravě, včetně přijetí svátosti pokání, vždycky vrcholným bodem veškeré naší modlitby. Prosme, abychom v hlubokém sjednocení s Jeho obětí Otci, mohli také my proměnit svoje kříže ve svobodnou a odpovědnou oběť lásky k Bohu a k bratřím.

PLNÉ ZNĚNÍ katecheze je ZDE

Dnešní generální audience se kromě tradičních farních a studentských skupin účastnila rovněž dvě nestandartní uskupení poutníků. Benedikta XVI. přišli pozdravit zaměstnanci římské zoologické zahrady a jejich rodinní příslušníci. Římský Biopark letos slaví sté výročí svého založení e se svými sedmi sty tisíci návštěvníky ročně patří k nejoblíbenějším cílům rodinných výletů. „Návštěva římského vikáře kard. Agostina Valliniho minulou sobotu a dnešní přijetí u papeže zpečeťují naši náležitost k této diecézi a jsou povzbuzením do příštího století naší historie“, sdělil ředitel římského Bioparku Paolo Giuntarelli. Pracovníci ZOO s sebou přinesli jednoho ze svých dvanácti set svěřenců – exemplář krokodýla kubánského (Crocodylus rhombifer). Tento krokodýl, žijící pouze na ostrově v Karibiku, je vysoce ohroženým druhem. Asi tříleté mládě krokodýla kubánského nelegálně vlastnil soukromý chovatel, u kterého jej zajistili pracovníci policie a předali do zoo. Zachráněný krokodýl bude vypuštěn do svého přirozeného prostředí na Kubě v březnu tohoto roku, v souvislosti s cestou Svatého otce do Latinské Ameriky.

O pestrý závěr audience se postaralo vystoupení umělců několika cirkusových rodin, jejichž soubory v těchto dnech hostují v italském hlavním městě a jeho okolí. Klauni, žogléři a akrobati předvedli své umění a před pobaveným zrakem Benedikta XVI. vytvořili na závěr, navzdory námitkám ochranky, lidskou pyramidu. Vysloužili si papežovo „upřímné poděkování za své vystoupení“.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.