Pojmenovávat a potírat každou formu otroctví

19.11.2011 

Benedikt XVI. před podpisem exhortace Africae munus, Benin

Páni kardinálové,
Drazí bratři v biskupské a kněžské službě,
Drazí bratři a sestry!

Srdečně děkuji generálnímu sekretáři biskupské synody, arcibiskupovi Nikolovi Eterovičovi za jeho úvodní slova a prezentaci, jakož i všem členům zvláštní rady pro Afriku, kteří pomohli shromáždit výsledky zasedání synody za účelem vydání posynodální apoštolské exhortace.

Dnešním podpisem exhortace Africae munus se synoda končí. Dala impuls katolické církvi v Africe, modlila se, přemýšlela a diskutovala o smíření, spravedlnosti a pokoji. Tento proces byl poznamenán zvláštní blízkostí Petrova nástupce s místními církvemi Afriky. Na toto významné církevní shromáždění přišli do Říma biskupové, ale i odborníci, auditoři, zvláštní hosté a bratrští delegáti. Já jsem se vydal do Yaoundé, abych předal Instrumentum laboris předsedům biskupských konferencí na znamení mého zájmu a péče o všechny národy afrického kontinentu a nedalekých ostrovů. Nyní mám to potěšení být opět v Africe, konkrétně v Beninu, abych předal tento závěrečný dokument, který přejímá úvahy synodálních otců a představuje jejich syntetickou vizi jako součást širokého pastoračního pohledu.

Druhé zvláštní zasedání biskupské synody pro Afriku zužitkovalo posynodální apoštolskou exhortaci bl. Jana Pavla II. Ecclesia in Africa, v níž byla zdůrazněna naléhavost evangelizovat kontinent a zároveň pozvedat lidství. Rozvinulo mimo jiné pojem Církev – rodina Boží a přineslo mnohé duchovní plody katolické církvi, evangelizačnímu působení a rozvoji lidství, který byl aktualizován pro celou africkou společnost. Církev je totiž povolána stále více objevovat sebe samu jako rodinu. Pro křesťany je to společenství věřících, které chválí Trojjediného Boha, slaví velká tajemství naší víry a s láskou oživuje vztahy mezi lidmi, skupinami a národy, přičemž překonává etnické, kulturní a náboženské odlišnosti. V této službě všem lidem je církev otevřena ke spolupráci se všemi složkami společnosti, zejména s představiteli církví a církevních společenství, která dosud nejsou v plném společenství s katolickou církví, jakož i s reprezentanty nekřesťanských náboženství, zejména tradičních přírodních náboženství a islámu.

Vezme-li se v úvahu tento církevní horizont, byla druhá zvláštní synoda pro Afriku soustředěna na téma smíření, spravedlnosti a pokoje. Jde o důležitá témata pro svět jako celek, ale pro Afriku mají zcela zvláštní aktuálnost. Stačí připomenout napětí, násilí, války, nespravedlnosti a nové i staré přečiny všeho druhu, jež poznamenaly letošní rok. Hlavní téma se týkalo smíření s Bohem a s bližním. Církev smířená uvnitř se svými členy se bude moci stát prorockým znamením smíření na úrovni společnosti každé země a celého kontinentu. Svatý Pavel píše: „Všechno to pochází od Boha; on nás smířil se sebou skrze Krista a svěřil nám službu, abychom hlásali toto usmíření“ (2 Kor 5,18). Základ tohoto usmíření spočívá v samotné povaze církve, která je „v Kristu jakoby svátost neboli znamení a nástroj vnitřního spojení s Bohem a jednoty celého lidstva“ (Lumen gentium, 1). Na tomto základě je církev v Africe povolána prosazovat pokoj a spravedlnost. Porte du Non-retour (Brána nenávratu) nám ukládá tento úkol a nutí nás pojmenovávat a potírat každou formu otroctví.

Nikdy nesmějí být přehlíženy cesty pokoje! Mír je jedním z nejcennějších darů! K jeho dosažení je třeba mít odvahu ke smíření, jež plyne z odpuštění, z ochoty začít znovu společně žít, ze solidární vize budoucnosti a z vytrvalosti při překonávání těžkostí. Pokud budou lidé smířeni a v pokoji s Bohem a s bližními, mohou se přičinit o větší spravedlnost ve společnosti. Netřeba zapomínat, že první spravedlnost podle evangelia spočívá v plnění Boží vůle. Z této základní volby se odvozují nesčíslné iniciativy, které míří k prosazování spravedlnosti a dobra pro všechny obyvatele Afriky, zejména těch, kteří mají největší nouzi, potřebují práci, školy a nemocnice.

Afriko, země nových Letnic, důvěřuj Bohu! Oživena Duchem Ježíše Krista, stává se velká rodina Boží velkorysou vůči všem svým synům a dcerám, tvůrcům smíření, pokoje a spravedlnosti. Afriko, dobrá zprávo pro církev, staň se jí pro celý svět!

Přeložil Milan Glaser

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.