Méně potomků=méně blahobytu

8.11.2011 

„Pokud pomůžeme rodinám, podaří se nám vyjít z krize. Jinak si můžeme být zcela jisti, že nás tato krize usmrtí“, vyslovuje tvrdě, ale velmi jasně svůj soud nad aktuální situací ekonom prof. Ettore Gotti Tedeschi v posledním čísle týdeníku „Famiglia cristiana”.

Navzdory oslabení rodina nadále tlumí dopady krize, jako jediná ve společnosti stále odolává. Bez jejího úsilí bychom na tom byli mnohem hůře – a přesto je tento základní článek každé společnosti také tím nejtýranějším, vysvětluje vatikánský bankéř. Faktory hospodářského růstu nejsou správně chápány – pokud se zmenší počet obyvatel, nemáme pro sebe víc místa, jak tvrdí někteří odborníci, nýbrž omezuje se potenciál dřívějšího rozvoje, říká Gotti Tedeschi a klade rovnítko mezi méně dětí a méně bohatství.

Prorodinná politika na Západě chybí již delší čas a pád porodnosti dovedl Itálii (a nejenom ji) k dnešní úrovni chudoby, zdůrazňuje předseda Institutu náboženských děl a navrhuje Evropské centrální bance, aby zavedla povinnou investici dvou procent hrubého domácího produktu na podporu rodin formou novodobého Maastrichtu. Stejně jako Maastrichtská smlouva stanovila přísná konvergenční kritéria pro přijetí eura, je nutné dohlížet nad povinným prorodinným ekonomickým manévrem, domnívá se prof. Gotti Tedeschi.

Zdůrazňuje přitom, že hovoří jako ekonom, neboť obdobné zásahy sledují rozvoj hospodářství, a nikoliv morálku. A jako katolík dodává: Možná je příliš pozdě, avšak neztrácím naději. Snad se mezi politiky najde někdo, koho osvítí Duch svatý a přiměje ho k reflexi. Kromě správných ekonomických praktik potřebujeme také modlitbu – a tady nám podávají pomocnou ruku všechny klauzurní řády.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.