Benedikt XVI. přijal nového velvyslance Německa

7.11.2011 

Základní otázky lidské důstojnosti a diskriminace žen v západní společnosti byly dva hlavní aspekty, kterých se Benedikt XVI. dotkl ve své promluvě k novému německému velvyslanci u Svatého stolce. Reinhard Schweppe předal své pověřovací listiny dnes dopoledne v Apoštolském paláci a ujistil Benedikta XVI., že vztahy Německa ke Svatému stolci jsou „dobré a plné důvěry“.

Svatý otec připomněl svou nedávnou cestu do Německé spolkové republiky, při jejíchž různých zastávkách zažil, že se lidé doslova „natahují po pravdě“. Křesťané by o této pravdě měli vydávat svědectví, dodal Benedikt XVI., a utvářet podle ní svůj osobní, rodinný i sociální život. Papež dále hovořil o službě katolické církve v pluralitní společnosti. Připomněl, že mnozí současníci spatřují vliv křesťanství i jiných náboženství pouze v přínosu určité kultury a životního stylu. Církev nepochybně propůjčuje dané společnosti rovněž specifický kulturní ráz, zdůraznil Svatý otec. Zároveň si však uvědomuje, že skrze svou víru zná pravdu o člověku a je tím povinována zastávat se hodnot, jež, nezávisle na různých kulturách, platí pro člověka jako takového. Církev rozlišuje mezi specifickými rysy své víry a pravdami rozumu, které jsou přístupné každému člověku jako takovému a nemusí být nutně na víře závislé, poznamenal Benedikt XVI.

Ačkoliv základní lidská práva byla zakotvena v poválečné německé ústavě v reakci na hrůzy diktatury a byla uznána antropologická pravda zakládající jejich všeobecnou platnost, jsou tyto hodnoty dnes opětovně zpochybňovány. Církev se cítí povinována obhajobou takových pravd a hodnot, při nichž je ve hře lidská důstojnost, řekl Svatý otec a pokračoval:
„Nepřipadá nám úkol, abychom posuzovali, zda je jedinec „již člověkem“, nebo „ještě člověkem“ a stejně tak nám nepřísluší lidi manipulovat a chtít je takříkajíc vybudovat. Společnost je skutečně lidská pouze tehdy, respektuje-li důstojnost každého jedince od stvoření až do přirozené smrti a neomezeně ji chrání. Pokud by však chtěla vyřadit své nejbezbrannější členy, odloučit člověka od jeho lidství, zachovala by se hluboce nehumánně a také nepravdivě, neboť rovnou důstojnost všech lidí ve všech životních etapách uznává každý člověk dobré vůle.“

Pokud se Svatý stolec vyslovuje v otázkách zákonodárství v oblasti prenatálního života, upřesnil Svatý otec, nečiní tak proto, aby lidem nepřímo vnucoval víru, nýbrž aby chránil hodnoty, které jsou všemi chápané jako základní pravdy lidství, přestože je toto všeobecné uznání z různých pohnutek častokrát zatemňováno.

Benedikt XVI. se poté vyjádřil ještě k dalšímu tématu, vyvolanému materialistickými a hedonistickými tendencemi západní společnosti, jímž je diskriminace žen na základě pohlaví. Jestliže se ve vztahu muži a ženě nedostává stejné důstojnosti, znamená to těžké provinění proti lidskosti, zdůraznil Svatý otec. „Je na čase energicky omezit prostituci a masové rozšíření materiálů s erotickým či pornografickým obsahem, přístupných po internetu. Svatý stolec bude dbát na to, aby katolická církev v Německu mnohem rozhodněji a zřetelněji zasahovala proti takovýmto nedostatkům“, řekl papež novému německému velvyslanci u Svatého stolce při jeho dnešní akreditaci.

Reinhard Schweppe v posledním desetiletí působil jako velvyslanec v Polsku a jako stálý pozorovatel u OSN v Ženevě. Stává se nástupcem Waltera-Jürgena Schmida, který po papežské cestě do Německa odešel do důchodu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.