Šéf vatikánské diplomacie v OSN

30.9.2011 

Úděl lidí trpících v důsledku živelných katastrof a neschopnosti svých vlád, pronásledování křesťanů v zemích porušujících lidská práva, ale i v těch, které se chlubí kulturou tolerance, nekončící hospodářská krize, svědčící o dehumanizaci tohoto sektoru – to jsou podle Vatikánu hlavní výzvy stojící dnes před mezinárodním společenstvím. Na fóru plenárního zasedání OSN je představil šéf papežské diplomacie.

Arcibiskup Dominique Mamberti připomněl, že povinností mezinárodní komunity je humanitární intervence, kdykoliv některý stát nechrání základní práva svých obyvatel. Jde tu především o věcnou pomoc, jako v zemích Afrického rohu, kde milony lidí trpí hlady následkem sucha. Intervence může mít také vojenskou formu, je ovšem třeba připomínat riziko zneužití v této oblasti – varoval francouzský arcibiskup. Ozbrojené akce je nutné považovat za poslední řešení, jejich rozsah by měl být výrazně definován a měl by je doprovázet závazek usilovat o návrat míru. Vzhledem k novým mezinárodním napětím Svatý stolec doporučuje, aby OSN vypracovalo mediační mechanismy – dodal arcibiskup Mamberti.

Šéf vatikánské diplomacie požádal také o efektivní ochranu náboženských menšin a zejména křesťanů, protože právě oni jsou dnes největší náboženskou skupinou pronásledovanou pro svou víru. Vystupovat proti těmto tendencím je povinností jak náboženských lídrů, tak i vlád. Arcibiskup Mamberti poznamenal, že k diskriminaci křesťanů dochází také v zemích, které se pyšní kulturou tolerance. Ve skutečnosti ale tato tolerance nezahrnuje víru a její přítomnost ve veřejném prostoru.

Dalším problémem, k němuž se vyjádřil reprezentant Svatého stolce, je hospodářská krize. Arcibiskup Mamberti zdůraznil, že je nepřípustné, aby se na ekonomiku nevztahovaly etické závazky a byla založena pouze na autoregulaci trhu nebo na dohodách hlavních potentátů, kteří se dělí o zisky. Dnes je nutná dalekosáhlá revize světového hospodářského a finančního systému.

Svatý stolec se vyjádřil také k palestinské otázce. Arcibiskup Mamberti připomněl, že o dvou státech ve Svaté zemi mluví už rezoluce OSN z roku 1947. Podle Vatikánu by OSN měla usilovat o ustanovení palestinského státu. Přesto, jak řekl, mír v tomto regionu není závislý výlučně na formálním vzniku dvou států, nýbrž na skutečné dohodě mezi Izraelem a Palestinci. Právě na tomto poli by se mělo angažovat společenství národů – řekl na plenárním zasedání OSN šéf vatikánské diplomacie, arcibiskup Mamberti.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.