Mezinárodní konference o křesťanech ve Svaté zemi

20.7.2011 

V hlavním městě Velké Británie se v těchto dnech konala mezinárodní konference, týkající se přítomnosti křesťanů ve Svaté zemi. Jak uvedl westminsterský katolický arcibiskup, mons. Vincent Nichols, setkání se koná ve velmi příznivém okamžiku, kdy navzdory napětí ve Svaté zemi nabývá na důležitosti udržení trvalého míru. Konference se účastní také latinský patriarcha Jeruzaléma, arcibiskup Fouad Twal, anglikánský jeruzalémský biskup Suheil Dawani a anglikánský primas Rowan Williams. Přítomnost křesťanů ve Svaté zemi je ohrožena nárůstem přistěhovalectví, avšak, jak zdůraznil canteburrský arcibiskup, také v minulých stoletích byl život tamních křesťanů často poznamenán utrpením. Katolický arcibiskup Nichols vyzval k investicím do vzdělání a výchovy. Druhý den konference byl věnován svědectví křesťanů, kteří žijí ve Svaté zemi, a diskusi o praktických iniciativách, jež by přinesly zlepšení jejich životních podmínek. O důležitosti londýnského setkání se pro Vatikánský rozhlas vyjádřil latinský patriarcha Jeruzaléma, mons. Fouad Twal.

Jsme vděční za to, že jsme se zde mohli setkat a hovořit o naší situaci. Je pozitivní a dobré, že nepřijeli jenom duchovní a lidé z církve, ale také laici, kteří přinesli své bohaté zkušenosti. Tito mladí laici byli podle mého názoru velmi vyrovnaní, nezazněly výzvy k pomstě či násilí. Hovořili naopak o touze po větší spravedlnosti, míru, svobodě pohybu, svobodě při návštěvě svatých míst. Chápu, že dvoudenní konference nemůže vše vyřešit, ale je to alespoň začátek a důležité je, co bude následovat. Už to, že katolíci, protestanti, anglikáni, muslimové a Židé se společně setkávají, je přínosné. Setkávání a poznávání nám napomůže k větší vzájemné rovnováze, umírněnosti a úctě.“ Na politické úrovni v tomto okamžiku nejsou zřejmé konkrétní kroky k míru. Co nám za těchto okolností může dodat naději?

Lidé – věřící a občané – jsou si vědomi, že tato situace nesmí pokračovat; chtějí žít normálním klidným životem. Na konferenci se hovořilo o výchově – je důležité vychovávat mladé lidi ke vzájemnému respektu a poznání. Existují mnohé instituce – např. univerzita v Betlémě nebo v Jordánsku, kde se mohou všichni občané setkat a společně studovat. Skutečnost, že do Londýna přijeli studenti z Betléma a okupovaných území, už v jejich případě značí jistou otevřenost. Doufejme, že Západ a Evropa si uvědomí palčivost situace a budou podle svých možností jednat ve prospěch míru a spravedlnosti.

uvedl pro Vatikánský rozhlas jeruzalémský patriarcha, mons. Twal.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.