Papežská delegace na vyhlášení nezávislosti Jižního Súdánu

9.7.2011 

Tiskové středisko Svatého stolce vydalo prohlášení k dnešnímu vyhlášení nezávislosti republiky Jižní Súdán v jejím hlavním městě Džubě. Svatý otec u této příležitosti vysílá do země oficiální delegaci, aby přinesla obyvatelům, z nichž mnozí jsou katolíci, jeho přání míru, svobody a rozvoje. Delegaci vede nairobský arcibiskup a předseda Keňské biskupské konference, kard. John Njue, a jejími dalšími členy jsou apoštolský nuncius v Súdánu, mons. Leo Boccardi, a sekretář keňské apoštolské nunciatury, mons. Javier Herrera Corona.

Sekretář pro vztahy se státy, mons. Dominique Mamberti, před dvěma dny přijal delegaci súdánského parlamentu, již vedl Ahmed Ibrahim Elhair, předseda Súdánského národního shromáždění. Při rozhovoru vyjádřil zájem Svatého stolce na nastolení míru, smíření a respektování všech práv, především náboženské svobody. Na těchto základních pilířích je nutné budovat nové sociálně-politické směřování oblasti a pouze při jejich respektování bude možné pohlížet do budoucnosti s nadějí, zdůraznil mons. Mamberti.

Svatý stolec udržuje stabilní diplomatické vztahy s Chartúmem od roku 1972 a nyní s patřičnou rozvahou prověří případné požadavky ze strany vlády Jižního Súdánu. Zároveň vyzývá mezinárodní společenství, aby podpořilo otevřený, mírový a konstruktivní dialog, díky němuž by obě země nalezly řešení sporných otázek.

Také Ekumenická rada církví zaslala vznikajícímu, 54. nezávislému africkému státu, poselství s přáním „mírové budoucnosti“ a přislíbila nově ustavené republice svou podporu v „tomto historickém okamžiku“.

Jihosúdánští biskupové přivítali nezávislost slovy mons. Rudolpha Denga, biskupa diecéze Wau: „Bůh je vskutku velký, jestliže se někteří z nás mohli stát svědky tolik očekávané nezávislosti naší země“, sdělil biskup Deng agentuře CISA, a pokračoval: „Vedla k ní dlouhá cesta, která náš lid stála životy, mnohá utrpení, chudobu a ponižování.“ Biskup se netajil obtížemi, které novou zemi čekají:“ Zoufale potřebujeme církevní personál – kněze, řeholníky a řeholnice, připravené laiky. Rovněž tak nám chybí kostely, školy, nemocnice, neboť dvacet let občanské války za sebou zanechalo jenom chaos. Důvěřujeme však Bohu, že k nám shlédne“, uzavřel jihosúdánský biskup. Pomoc jihosúdánské katolické komunitě poskytne Konference východoafrických biskupských konferencí (AMECEA), jež právě v těchto dnech oslavila 50 let od svého vzniku, avšak i súdánská místní církev, jíž zůstává i nadále součástí. Právě o přispění súdánské církve k vyřešení občanské války se v rozhovoru s O.Mosesem Hamungolem vyjádřil chartúmský kardinál Garbriel Zuberi Wako: „Snažili jsme se lidi přesvědčit, že násilím a válkou se nic nevyřeší a že nejlepší cestou je dialog a spolupráce, vedoucí k dosažení míru. Mnohokrát jsme museli vládě jasně říci, že její politika nevede k usmíření. Stejně tak vyzýváme k mírové politice i obyvatele jihu, kteří vyvolávají střety. Žádáme všechny, aby se za mír modlili. Kmenové půtky, krádeže, vyvlastňování půdy otevřely bránu zlu, které změnilo morálku lidí a ospravedlňovalo válku a nenávist. Cílem naší pastorace je vytvořit novou mentalitu – zaměřujeme se přitom hlavně na školní děti.

Jaká bude role katolické církve v Jižním Súdánu?

Bude udržovat mír, smíření a jednotu, neboť právě nyní utichly největší konflikty, vyvolané mezi jihosúdánskými kmeny kvůli krádežím dobytku, které zapříčinily neodůvodněné vraždění. Lidé musí pochopit, že mír je vzácná věc a že se jej nemohou vzdát. V Jižním Súdánu se nyní rozvíjí nové pojetí míru a občanské sounáležitosti a to je důležité.

řekl chartúmský arcibiskup, kard. Wako.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.