OECD poukazuje na zásadní význam rodiny

16.6.2011 

„Rodiny jsou úhelným kamenem společnosti a plní důležitou roli v jejím ekonomickém a sociálním životě. Jsou pohonem vzájemné solidarity, poskytují svým členům identitu, lásku, péči, obživu a rozvoj a vytvářejí základní jednotku mnohých sítí sociálních vztahů.“ Necitujeme z nového dokumentu sociální nauky církve, nýbrž úvodní slova oficiálního mezinárodního dokumentu - nejnovějšího šetření, které provedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Západní rozvinutý svět totiž konečně začíná chápat změny v podstatě své kulturní orientace, po desetiletích subjektivismu a individuálního radikalismu, poznamenává deník Osservatore Romano (15.6.2011). Srovnávací studie Doing Better for Families se zabývá problematikou rodiny v jejích nejrůznějších aspektech – zaměřuje se na demografický přírůstek, podíl zaměstnaných žen na celkovém počtu obyvatel, index dětské chudoby, veřejnou zdravotnickou péči o předškolní děti a státní výdaje na podporu rodiny ve 34 členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která letos slaví 50 let od svého vzniku.

Z rozboru vyplývá, že děti jsou šťastnější v rodinách, kde se cítí profesně realizováni oba dva rodiče a nikoliv pouze jeden z nich. Avšak pracující maminky nenacházejí dostatečnou oporu v domácí práci mužů a větší část povinností musí zastat samy. Jaký návod ke zlepšení situace rodin tedy studie předkládá? V první řadě je to nutnost okamžitých investic na podporu porodnosti, dále rozšíření služeb pro rodiny z dětmi, rovnovážnější čerpání rodičovské dovolené,větší rozšíření částečných pracovních úvazků pro ženy bez sociálního znevýhodňování. Primárním cílem tohoto úsilí se má vždy stát dobro dítěte. Strategie vysvítající ze předkládaného šetření je tedy jasná – rodině musí být přisouzena její pravá hodnota, neboť vytváří nepostradatelný lidský kapitál. Zatímco český tisk se zaměřil spíše na rozbor uvedených statistických demografických ukazatelů, poukázal na stárnutí společnosti a varoval občany, aby si již ve třiceti letech začali šetřit na vlastní důchod, Osservatore Romano poukazuje jinou skutečnost. Výzkum, založený na pozorném a přesném měření dat, volně souzní s postojem, který církev již před lety zaujala ve svém sociálním učení. Opravdu se zdají daleko ony časy, kdy washingtonský analytický institut Brookings Institution na počátku 80.let publikoval provokativní pojednání o „marnosti prorodinné politiky“, v němž se poukazovalo na rozpadající se rodinu jako na nezadržitelnou vývojovou tendenci, s níž je třeba se pouze smířit, dodává vatikánský deník.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.