Benedikt XVI. přijal šest nových velvyslanců

9.6.2011 

Svatému otci dnes ve Vatikánu předalo pověřovací listiny šest nových velvyslanců, kteří budou u Svatého Stolce zastupovat Nový Zéland (George Robert Furness Troup), africké republiky Ghanu (paní Geneviève D. Tsegaha) a Rovníkovou Guineu (Narciso Ntugu Abeso Oyana), středoamerické Belize (Henry Llewellyn Lawrence), Moldavsko (Stefan Gorda) a Syrskou arabskou republiku (Hussam Edin Aaala).

Papež se obrátil ke každému z nových velvyslanců adresným proslovem, který se dotýká situace církve a společnosti v dané zemi.
Ve svém projevu k novému syrskému velvyslanci poukázal na obtížnou situaci na Středním východě, v níž se projevuje touha obyvatel arabských zemí po lepší ekonomické budoucnosti, spravedlnosti, svobodě a účasti na veřejném životě. Vyjádřil přání, aby nové politické, ekonomické a sociální reformy doprovázela tolerance, a nikoliv diskriminace,konflikty či násilí. Je nutné uskutečňovat změny v pravdě, smíru a za respektování práv všech osob a komunit. Státní autority se musí řídit těmito principy a přihlížet k touhám občanské společnosti i tlaku mezinárodního společenství.

Benedikt XVI. vyzval k hledání globálního řešení, které by středovýchodní oblasti přineslo mír, jenž by byl plodem kompromisu mezi zúčastněnými stranami a nebyl vnucen nic neřešícím jednostranným rozhodnutím. Papež neopomněl zdůraznit pozitivní roli křesťanů v syrské společnosti i jejich harmonické vztahy s muslimským obyvatelstvem a poděkoval syrskému národu za dlouholeté přijímání křesťanských uprchlíků z Iráku.

V promluvě k novému velvyslanci Nového Zélandu papež projevil svou solidaritu s oběťmi ničivého zemětřesení, jež v únoru tohoto roku postihlo druhé největší novozélandské město Christchurch. Benedikta XVI. ocenil snahy Nového Zélandu o zachování míru v Tichomoří a jeho pomoc při rozvoji sousedních regionů. Papež podpořil úsilí o ochranu životního prostředí a připomněl úlohu církve při obraně nezcizitelného práva na lidský život od početí až do přirozené smrti.

Nastupujícího moldavského velvyslance Svatý otec vyzval, aby jeho země „s odvahou pomohla Evropské unii znovu odhalit to, co sama již nechce vidět či čeho se dokonce zříká.“ Mínil tím křesťanské hodnoty, na nichž je založena kulturní identita Moldavska. Papež připomněl, že ekonomické problémy země mají být řešeny ve prospěch všech členů společnosti a při respektování národní svrchovanosti. S radostí uvítal spolupráci pravoslavné církve a malé moldavské katolické komunity.

Projev k novému velvyslanci středoamerického Belize, země rozdělené na katolickou a protestantskou komunitu, se soustředil na tematiku náboženské svobody. Jak zdůraznil Svatý otec, tato svoboda je plodem křesťanských hodnot, které zakládají dějiny tohoto malého státečku o třech stech tisících obyvatelích. Papež zdůraznil úlohu katolické církve v oblasti vzdělání, opětovně připomněl roli rodiny jako prvotní vychovatelky, a vyzval mladé, aby díky své pevné víře a inteligenci zajistili zemi spravedlivou, mírovou a stabilní budoucnost.

V řeči k velvyslankyni africké Ghanské republiky papež připomněl pokrok, který země vykonala na ekonomické i sociální úrovni, završený mírovým průběhem řádných voleb. Poukázal na harmonické soužití různých etnik, ke kterému významnou měrou přispívají i lokální křesťanské komunity, i na pozitivní klima náboženské svobody.Benedikt XVI. zdůraznil důležitost sjednocení sekulárních a náboženských zájmů a v závěru vyzval ke spravedlivému využívání nerostného bohatství, kterým Ghana ve velké míře disponuje.

Novému velvyslanci Rovníkové Guineje Svatý otec připomněl přispění církve při vytváření spravedlivé a solidární společnosti, která by respektovala lidskou důstojnost i přírodní prostředí a usilovala o rovnoměrnou distribuci bohatství. Papež zdůraznil, že bez naplnění těchto předpokladů není možný skutečný rozvoj společnosti, který by zasáhl především nejchudší vrstvy a podporoval by život, rodinu, výchovu a péči o zdraví.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.