16.5.2011
Na Papežské univerzitě Svatého kříže byla dnes dopoledne otevřena výstava „Milovat dobro, odporovat zlu“ věnovaná osobnosti kardinála Josefa Berana, pražského arcibiskupa, vězně nacistické i komunistické totality, který zemřel v Římě roku 1969 po čtyřletém pobytu ve vynuceném exilu. Výstavu, která potrvá celý měsíc, zahájila předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR, Miroslava Němcová. Život kardinála Berana při zahájení výstavy plasticky přiblížil, za použití osobních vzpomínek, děkan kardinálského sboru, kard. Angelo Sodano, a kardinál Miloslav Vlk. Zahájení se účastnili rovněž primátor spolu s biskupem Plzně, rodného města kard. Berana, a velvyslanec ČR při Svatém stolci Pavel Vošalík.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Miroslava Němcová v souvislosti s uspořádáním této výstavy Vatikánskému rozhlasu řekla:
„Musím nejprve říci, že jsem svou první zahraniční cestu ve své funkci absolvovala právě do Vatikánu ke Svatému stolci v listopadu loňského roku. A tato návštěva nás společně s panem velvyslancem po rozhovoru s kard. Bertonem inspirovala k tomu, že bychom výstavu o životě a díle kard. Berana, která byla připravována v České republice, mohli představit také v Římě. Je to vlastně stejná výstava, kterou jsem zahajovala v únoru letošního roku v prostorách Poslanecké sněmovny. Myslím si, že my jako reprezentanti své země na politické úrovni máme povinnost také poodkrývat ten nános zapomnění z naší nedávné historie a současně s tím, jak odkrýváme některé historické momenty a poučujeme se z nich, tak musíme připomínat osoby, které tyto momenty reprezentují a mezi nimi je řada katolických kněží, tedy lidí, kteří se nikdy nepodrobili zlu, ať již totalitě nacistické či posléze komunistické a mezi těmi vynikal právě pan kardinál Beran. Jsme velmi vděčni, že si můžeme tuto osobnost připomenout a myslím, že i naši občané to potřebují, protože po tak dlouhé době je třeba říci, kteří to byli lidé a připomenout je.“
O dojmy ze zahájení výstavy o postavě bývalého pražského arcibiskupa a kardinála Josefa Berana se podělil emeritní pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk:
„Zahájení výstavy kard. Berana bylo velice vydařené, protože zde byly jak autority církevní, tak představitelé našeho státu, konkrétně předsedkyně parlamentu. A mně se zdálo nebo jsem to tak cítil, že je to z české strany jakési splácení dluhu kardinálu Beranovi. Jeho život je totiž velkým svědectvím a zároveň poselstvím, neboť reprezentuje pozapomínané hodnoty lásky.“
Zahájení výstavy na půdě papežské univerzity předcházela ještě návštěva předsedkyně první komory našeho zákonodárného sboru u hrobu kard. Berana v bazilice sv. Petra. Zde spočinuly z rozhodnutí papeže Pavla VI. ostatky kard. Berana poté, co komunističtí vládci odmítli splnil přání zesnulého pražského arcibiskupa, aby byl pohřben ve své vlasti. Předsedkyně Poslanecké sněmovny pak po otevření výstavy ještě navštívila baziliku sv. Klimenta, kde se v tamější kapli před ostatky sv. Cyrila účastnila modlitby za český národ a Evropu, které předsedal kard. Miloslav Vlk a plzeňský biskup František Radkovský. Miroslava Němcová potom slavnostně odhalila mramorovou pamětní desku u hrobu tohoto našeho věrozvěsta. Česká republika se tím jako poslední zařadila k těm zemím, které jsou historicky spjaty se soluňskými bratry, a které se tímto symbolickým činem na tomto místě přihlásily k jejich odkazu. Na mramorové pamětní desce stojí slova podle návrhu zesnulého kard. Špidlíka: Svatý Cyril umíraje učedníky žehnal: „Tys mi je dal, tobě Bože je vracím. Svou mocnou pravicí je veď a pokrovem svých křídel je přikryj!“
Milan Glaser
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.