Mluvčí legionářů: očistu potřebujeme, ale většina kongregace je zdravá

13.1.2011 

Příští měsíc může být pro Legionáře Kristovy přelomový. V kongregaci totiž budou probíhat konzultace o její budoucnosti. Připomeňme, že ještě před několika lety šlo o jedno z nejpružnějších hnutí v současné církvi. Od roku 2006 ale prochází časem zkoušky, po té, co byla zveřejněna fakta o dvojím životě jejího zakladatele, o. Marciala Maciela Degollada. V minulém roce vzal věc do svých rukou Svatý stolec. Papež jmenoval svého delegáta, který má dohlédnout na očištění kongregace a její reformu.

?Vnímáme to jako velkou šanci,? uvádí mluvčí Legionářů, P. Andreas Schöggl. ?Prožili jsme velký šok a teprve přicházíme k sobě po tom traumatu. Kongregace je ale většinou zdravá. Řekl to dokonce Svatý otec a legionáři jsou připraveni postavit se čelem k budoucnosti,? říká rakouský legionář. Jak uvedl, všem členům společnosti je dnes už jasné, že se nemohou odvolávat na postavu zakladatele, jako by se nic nestalo. Informoval také, že nedávno vydaná instrukce o odstranění obrazů P. Maciela z budov legionářů pouze potvrzovala již zahájenou praxi. Naším největším úkolem je nyní zapojení všech legionářů do procesu obnovy, říká p. Schöggl.

Tiskový mluvčí legionářů dále uvedl, že kardinál Velasio De Paolis, kterému papež svěřil dílo reformy, jim přípomíná, že kongregace nadále je a má být darem pro Církev. V tom smyslu byla optimistickou událostí vánoční kněžská svěcení 61 legionářů, kteří zároveň složili věčné sliby věrnosti kongregaci. ?Jsou to mladí lidé, kteří během své formace prožili světlé chvíle legionářů i čas úpadku ? uvažuje p. Schöggl. ? Jejich zasvěcení v kongregaci právě v této chvíli naší historie je významným znamením naděje.?

Tiskový mluvčí legionářů připomíná, že navzdory krizi povolání nechybí. V minulém roce zahájilo kněžskou formaci 143 seminaristů, jen o 19 méně než před rokem. ?Potřebujeme očistu a obnovu, to je pravda, ale jak nás ujišťuje kardinál De Paolis, vyjdeme z této krize silnější a především budeme lépe plnit své poslání v Církvi? ? tvrdí p. Andreas Schöggl.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.