Vatikán z hlediska WikiLeaks

21.12.2010 

Nové analýzy amerických informací zveřejněných na WikiLeaks mluví pozitivně o Vatikánu. Podle římského politologa prof. Mattea Napolitana jsou dokonce nečekaně pozitivní a dobře svědčí o vatikánské diplomacii. Američané si uvědomují, že Vatikán je ?světovým hráčem?. Pokud jde o počet diplomatických vztahů, umísťuje se do samého čela, hned za Spojené Státy. Kromě toho Američané považují Vatikán za nejlépe informovaná v mnoha podstatných záležitostech. týká se to například ověřených zpáv o osudech čínských disidentů nebo porušování lidských práv a zejména náboženské svobody v této zemi.

Američané oceňují rovněž pozici Církve na Kubě. Jsou si vědomi toho, že je v této zemi jedinou velkou institucí, nezávislou na režimu. Z raportů velvyslanecvtví vyplývá, že Vatikán si není jist budoucností katolíků na tomto ostrově po případném odchodu Fidela Castra a obává se zhoršení situace. Naděje spojuje s oživením vztahů mezi Kubou a Spojenými Státy, což by mohlo také ohraničit ambice jiného latinskoamerického revolucionáře, Hugo Cháveze.

Američtí diplomaté ujišťují také prezidenta Obamu před nezlomností Vatikánu v otázkách jako je obrana života, nukleární zbrojení, boj proti obchodu s lidmi nebo zájmy nejchudších zemí. Svatý stolec se nejednou dokázal postavit světovým mocnostem, mimo jiné na fóru OSN. Americké raporty ukazují, že Vatikán je přítomen ve všech neuralgických bodech světa, komentuje prof. Napolitano. Církev vede dialog s různými civilizacemi, kulturami a náboženstvími. Monitoruje zejména porušování náboženské svobody, jak prokázala například angažovanost při pogromech na křesťany v Indii. Vatikán může rovněž spoléhat na pomoc nevládních organizací, jako je Komunita Sant´Egidio, která nezanedbatelně působí v oblasti Velkých jezer v Africe, čteme v analýze amerických dokumentů zveřejněných na WikiLeaks.

Bezpochyby největším oceněním ze sbírky zveřejněných interních mailů je ten, který prý přišel z amerického velvyslanectví při Svatém stolci a tvrdí, že ?Papež občas irituje politiky i žurnalisty tím, že dělá to, co pokládá pro církev za nejlepší, jako např. zapojit lefébvristy nebo kanonizovat Pia XII.?

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.