Arcibiskup Casmoussa: Krásná slova nestačí, do hry musí vstoupit Spojené národy

2.11.2010 

Pohřebním obřadům obou kněží zavražděných během nedělního útoku na katedrálu v hlavním městě Iráku předsedali společně syrsko-katolický arcibiskup Bagdádu Athanase Mati Shaba Matoka a syrsko-katolický arcibiskup Mosulu Basile Georges Casmoussa. S ním se také vatikánský rozhlas telefonicky spojil.

?Pro naší křesťanskou komunitu je to skutečná katastrofa: lidská a náboženská. Tohle přinese paniku! Snažíme se o dialog, o spolupráci, snažíme se zapomenout na minulost, překonat naše bolesti... Ale pak, když vidíme, že ? zejména ze strany oficiálních představitelů ? chybí adekvátní odpověď, cítíme se bezbranní. Nyní musí do hry vstoupit Spojené národy, teď už je to pro záchranu této malé komunity nutné!?

Dělají podle vás místní představitelé dost pro ochranu křesťanů?

?Myslím, že ne, protože to by především znamenalo nastolit politiku pokoje. Je nutné změnit zákony, aby byla křesťanům přiznána stejná práva jako mají ostatní občané. Mimoto je také nutné vytvořit národní plán, aby byla země budována jakožto národ. Nestačí přiznat určitý počet křesel v parlamentu jednotlivým etnikům, náboženstvím či politickým stranám. Ty se starají o své politické záležitosti, ale lid zůstává ponechán sám sobě na pospas. Irácké autority se musí spojit a vytvořit vládu národní jednoty. Krásná slova a projevy nestačí! Jsem si jistý, že v nadcházejících dnech se na nás snese déšť prohlášení a útěšných slov...?

Atentát v syrsko-katolické katedrále v Bagdádu odsoudilo mezinárodní společenství a Světová rada církví ho označila za zločin terorismu, slova jež se ozývají také ve vyjádření apoštolského vizitátora pro věřící chaldejského ritu v Evropě, O. Philipa Najima:

?Je to barbarský atentát, jiný než ostatní. Tentokrát extrémisti vstoupili do kostela, kde se lidé modlili. Nevinní lidé byli napadeni osobami, které nevědí, co znamená modlitba a kdo je to Bůh Stvořitel. Proto se nedá říci, že byl tento čin vykonán ve jménu nějakého náboženství, víry nebo Boha. Tohle je atentát proti lidskosti, proti církvi, proti náboženství, proti víře, proti důstojnosti lidské bytosti.?

Atentát odsoudili také Iráčané...

?Odsoudila ho celá irácká komunita, protože je to skutečně nelidský atentát! Není to záležitost víry! Zřejmým úmyslem je vytvořit chaos. Do země vstoupily temné síly jen proto, aby vytvářely rozdělení a aby bránily mírovému procesu v Iráku. Včera jsem slyšel, že mnoho muslimů šlo darovat krev na pomoc těm, kdo byli v kostele zraněni. Extrémisty odsoudili sami vyznavači islámu, toho islámu, který zná Boha, který zná víru, který zná lásku a milosrdenství.
Naši biskupové se nedávno vrátili z biskupského synodu pro Blízký východ, hodně hovořili o utrpení irácké církve. Budou i nadále vydávat svědectví, jistě s vynaložením mnoha sil, za velkého utrpení, ale nehledě na to, kněží zůstanou křesťanům nablízku: církev bude v jejich životech opravdu přítomná. Oba kněží, oběti tohoto atentátu, dají svou krví sílu této zemi, zemi Abrahámově.
?

Říká apoštolský vizitátor pro věřící chaldejského ritu v Evropě.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.