Digitální kultura si žádá odpovídající styl pastorace

17.5.2010 

?Kněz a pastorace v digitálním světě: nová média ve službě Slova.? To bylo téma včerejšího 44. Světového dne sdělovacích prostředků. ?Díky moderním sdělovacím prostředkům může kněz dát poznat život církve a pomoci lidem dnešní doby odhalit Kristovu tvář. Přitom je třeba spojit vhodné a kompetentní využití těchto prostředků a důkladnou teologickou přípravu a zřetelnou kněžskou spiritualitou, živenou neustálým rozhovorem s Pánem,? napsal Benedikt XVI. v poselství k tomuto dni, které bylo zveřejněno 24. ledna.
Význam tohoto poselství vysvětluje mons. Claudio Maria Celli, předseda Papežské rady pro sdělovací prostředky:

?Poselství není adresované pouze kněžím, ale všem protože celá církev, kněží i angažovaní věřící laici, si musí uvědomit svou zodpovědnost, kterou mají v této digitální době na poli sdělovacích prostředků. Kněží však v kontextu církve hrají zvláštní roli a papež velmi explicitně zdůrazňuje, že na poli vytvořeném novými technologiemi jde o nový způsob pastorace ve vlastním smyslu slova. Papež ve svém poselství říká, že musíme na poli digitální kultury vykonávat diakonát, službu. Nedávno se mě kdosi ptal, jestli skutečně existuje digitální kultura? Všechno záleží na tom, jaký obsah slovu kultura dáváme. Jedna věc je ale jistá: nové technologie nám změnily život a já myslím, že ten, kdo vykonává kněžskou službu, musí jako pole své pastorace vidět také svět sdělovacích prostředků.?

Tón papežova poselství je velmi pozitivní a povzbuzuje všechny tyto možnosti, ale také je pravda, že, co se digitálního světa týká, objevují se velké obavy a problémy.

?Papež ve svých posledních poselstvích hledí na tyto nové technologie s velkým zájmem, vnímá také konkrétní možnosti, které tyto technologie mohou nabídnout hlásání Slova. Stále totiž platí, že posláním, které bylo církvi svěřeno, je hlásat Slovo, jediné slovo spásy. Je ale pravda, a my jsme si toho plně vědomi, že nové technologie dávají široký prostor také tomu, co člověku škodí, co má na lidský život negativní vliv.
Někdy, trochu s úsměvem říkám, že dnešní člověk je velmi pozorný vůči ekologii ? a to je samozřejmě správné ? dává pozor na vzduch, který dýchá, na vodu, kterou pije, na jídlo, které je mu předkládáno. Ale méně pozorný už je vůči ekologii duchovní. Méně si totiž všímá toho, že to co nám dnes společnost předkládá, někdy není hodné lidské důstojnosti a nerespektuje ji.
Řekl bych, že papež ? jak jsem zdůrazňoval ? o těchto obtížích ví. On sám dokonce v loňském poselství poukázal na některé limity digitální kultury. Proto si myslím, že ten, kdo se v této oblasti nachází, tedy onen kněz, který výslovně přijme pastoraci digitálního světa, si toto vše musí uvědomovat.
Nové technologie dnes však nenapomáhají tichu a já se ptám, jak opravdovou a hlubokou spiritualitu může mít člověk, který si neumí vychutnat okamžiky ticha.
?

Říká mons. Claudio Maria Celli, předseda Papežské rady pro sdělovací prostředky ke včerejšímu Světovému dni sdělovacích prostředků.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.