Moskevský patriarcha pozval do Moskvy kard. Ricarda

7.12.2009 

?Ve světě, kde je hlavním cílem zisk, hrozí, že budou podkopány samotné základy společnosti. Kde se rozmáhá individualismus bez ohledu na společné dobro, existuje riziko, že se každý uzavře sám sebe do svých vlastních zájmů a násilí se může projevit v jakémkoliv okamžiku. Je proto nezbytné spojit síly a společně se všemi lidmi dobré vůle podporoval pravý humanismus, jehož nositelkou je křesťanská víra,? řekl kardinál Jean-Pierre Ricard, arcibiskup z Bordeaux a místopředseda Rady Evropských biskupských konferencí, o smyslu setkání s patriarchou Ruské pravoslavné církve Kyrilem, které proběhlo minulý čtvrtek (3.12.) v Moskvě. V jeho rámci byly potvrzeny dobré vztahy mezi francouzskou katolickou komunitou a ruskou pravoslavnou církví a položeny základy spolupráce vzhledem k novým výzvám sekularismu, na které ? jak řekl Moskevský patriarcha ? ?je třeba odpovědět společně na základě naší historické zkušenosti?.

Spolu s kardinálem Ricardem navštívil Moskvu také biskup Autunu, Benoît Rivière a pomocný biskup z Bordeaux, Jacques Blaquart. Delegace se účastnila jednání s arcibiskupem Hilarionem, vedoucím oddělení pro vnější církevní vztahy Moskevského patriarchátu, otcem Igorem Vyžanovem, sekretářem pro mezikřesťanské vztahy a Alexandrem Siniakovem, rektorem ruského pravoslavného semináře ve Francii. Jednání byl přítomen také arcibiskup Antonio Menini, apoštolský nuncius v Ruské federaci.

Patriarcha Kyril ? stojí v prohlášení na internetových stránkách diecéze Chersonèse ? potvrdil své přesvědčení, že Francie je v současnosti tou evropskou zemí, s níž má Rusko nejtěsnější a časem upevněné vztahy jak na církevním, tak na kulturním poli. Rozvoji bratrských vztahů mezi katolickou církví ve Francii a ruskou pravoslavnou církví přikládáme velký význam, uvedl Moskevský patriarcha a připomněl historickou událost, kterou bylo otevření ruského pravoslavného semináře ve francouzském městě Épinay-sous-Sénart, který ?nejen umožní formovat naše kněze pro komunity v zahraničí, ale také obohatí ruské diecéze o osoby, které budou znát dobře náboženský a kulturní život v západní Evropě a teologii katolické církve?. Patriarcha ? jak informuje agentura Service orthodoxe de presse ? vyjádřil také obavy o imigranty ze zemí bývalého Sovětského svazu v Západní Evropě a zdůraznil, že ?Ruská církev jim v procesu integrace do společnosti může také pomoci?.

Kardinál Ricard připomněl také svá minulá setkání s Kyrilem. K jednomu došlo v roce 2007, kdy byl Kyril na Moskevském patriarchátu ještě vedoucím oddělení pro vnější církevní vztahy a v Paříži se účastnil prezentace francouzského překladu Základů sociální nauky Ruské pravoslavné církve. Týž rok kardinál Ricard jako předseda Francouzské biskupské konference přijal v Paříži na návštěvu tehdejšího moskevského patriarchu Alexije II.
?Tato pouta ? řekl místopředseda Rady Evropských biskupských konferencí ? se mi zdají být jedním ze znamení času, která evangelium nabádá pečlivě zkoumat. Tedy to, co je tu ve hře, není náhodné sblížení se, ale věrnost společnému poslání, které nám Kristus svěřil?, říká kardinál Ricard.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.