Benedikt XVI.: Odpovědnost před Bohem má rozhodující význam pro správnou politiku

5.12.2009 

Benedikt XVI. přijal dnes dopoledne na audienci prezidenta Spolkové republiky Německo, Horsta Köhlera s manželkou a doprovodem. O setkání informuje tiskové sdělení Svatého stolce: ?Během srdečného rozhovoru došlo k výměně názorů na různá témata: o aktuální ekonomické krizi a jejích důsledcích a o mezinárodní situaci se zvláštní pozorností k Evropě a africkému kontinentu.? Benedikt XVI. a prezident Köhler hovořili také o včerejším koncertu na památku dvojího výročí, tj. 60. výročí založení Spolkové republiky Německo a 20. výročí zboření Berlínské zdi.

Právě k této příležitosti uspořádal Německý prezident vzpomínkový koncert, který se konal v pátek vpodvečer v Sixtinské kapli. V podání dětského sboru Augsburger Domsingknaben a mnichovského Residenz-Kammerorchester zaznělo Vánoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha. Prezident Horst Köhler pronesl před koncertem projev, ve kterém poukázal na to, že ?před 20 lety se evropské národy svezly na vlně euforie, ale všechna tehdejší očekávání přesto splněna nebyla.?

?Problémy, které konflikt mezi Východem a Západem nechával ve stínu, vyžadují naši pozornost nyní: mám na mysli chudobu, hlad a zaostalost, myslím i na nové výzvy jako klimatické změny a překonání finanční krize.?

Německý prezident pak v této souvislosti ocenil přínos Svatého otce a citoval encykliku Caritas in veritate, konkrétně slova, že ?rozvoj národů závisí především na skutečnosti, zda v sobě vzájemně rozpoznají jedinou rodinu, která žije v opravdovém společenství? a zdůraznil také ?společné přání a požadavek ustanovit světovou politickou autoritu, aby všichni lidé na zemi mohli žít dobrým životem?.

?Rozum a víra tvoří základ světové politiky spolupráce. Boj proti chudobě a proti klimatickým změnám je společným závazkem úsilí o mír a obyvatelný svět.?

Po skončení koncertu se pak ujal slova Benedikt XVI., připomněl dvojí výročí týkající se poválečného založení Spolkové republiky Německo 23.května 1949 a pád Berlínské zdi 9.listopadu 1989.

?Mnozí vnímali tehdejší události jako neočekávané počátky svobody po dlouhé a bolestné temnotě násilí a utiskování totalitním režimem, který vedl k nihilismu a vyprázdnění duší. V komunistické diktatuře neexistoval skutek, který by byl sám o sobě považován za špatný a vždycky nemorální. To co sloužilo cílům strany bylo dobré, jakkoli to mohlo být nelidské.?

Benedikt XVI. pak připomněl tzv. Základní zákon, kterým byla založena Spolková republika Německo a který byl podstatným přínosem k mírovému rozvoji Německa. V této listině, připomíná papež, je výslovná zmínka o tom, že lidé mají v zodpovědnosti před Bohem Stvořitelem a lidskou důstojností respektovat manželství a rodinu jako základ každé společnosti a mít ohled a hlubokou úctu vůči tomu, co je pro jiné posvátným.

?Při pohledu na dějiny naší vlasti během posledních 60 let, máme důvod děkovat z celé duše Bohu. Jsme si vědomi, že tento rozvoj není naší zásluhou. Byl umožněn lidmi, kteří jednali v hlubokém křesťanském přesvědčení a v zodpovědnosti před Bohem započali proces smíření, který dovolil vznik nového vzájemného celku evropských zemí. Dějiny Evropy 20.století dokazují, že odpovědnost před Bohem má rozhodující význam pro správné politické jednání (srov. Caritas in veritate). Bůh uvádí lidi do pravého společenství, a dává pochopit jednotlivci, že ve společenství s druhým je též přítomen Jediný, Větší, který je původní Příčinou našeho života a našeho společného bytí. Stává se nám to zvláštním způsobem zjevné také o Vánocích, kde se k nám tento Bůh přibližuje svou láskou a jako Dítě žádá naši lásku.?

Řekl mimo jiné Benedikt XVI. v pátek večer v Sixtinské kapli po koncertu uspořádaném na památku 60. výročí vzniku Spolkové republiky Německo a 20. výročí zboření Berlínské zdi.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.