Benedikt XVI. se setkal s prezidentkami Argentiny a Chile

28.11.2009 

V Apoštolském paláci dnes byl připomenut významný historický okamžik v dějinách nejen Latinské Ameriky. Benedikt XVI. přijal na audienci prezidentky Argentiny a Chile přesně 25 let po té, co Jan Pavel II. zprostředkoval mír mezi těmito zeměmi, kterým hrozil ozbrojený konflikt kvůli kontrole nad strategickou námořní zónou mezi Tichým a Atlantským oceánem. Obě prezidentky ? argentinská Cristina Fernández de Kirchner a chilská Michelle Bachelet ? se také společně pomodlily u hrobu Jana Pavla II. a odhalily ve Vatikánu pamětní desku.

Spory o to, které z těchto dvou zemí má patřit kontrola nad mořskou úžinou, začaly na konci 19. století. Ozbrojenému konfliktu, který se zdál nevyhnutelný, pomohl zabránit v roce 1978 nově zvolený papež Jan Pavel II., jenž odhodlaně nahrazoval zbraň hněvu zbraněmi rozumu. Roli svého předchůdce v jednáních, která nakonec v roce 1984 přinesla dohodu o chilské suverenitě nad mořskou úžinou, připomněl dnes před polednem delegacím obou latinskoamerických zemí Benedikt XVI.:

?Mírová přátelská dohoda a zprostředkování, které ji umožnilo, jsou pevně spojeny s postavou milovaného Jana Pavla II., který - pohnut vřelými city k oběma drahým národům a věren své linii neúnavné práce posla a šiřitele míru - neváhal a přijal citlivý úkol stát se prostředníkem v tomto sporu.?

Tento úkol, pokračoval papež, Jan Pavel II. úspěšně splnil také díky spolupráci mnoha osobností církve, především kardinála Samoré, který podrobně sledoval celý běh vyjednávání, tehdejšího státního sekretáře, kardinála Casaroliho, a také díky pomoci mnoha exponentů obou vlád. Dvacet pět let poté můžeme s uspokojením konstatovat, že tato historická událost pozitivně přispěla k upevnění bratrských vztahů a větší spolupráci mezi oběma zeměmi. Mírová dohoda je zářným příkladem síly lidského ducha a touhy po míru na rozdíl od krutosti a iracionality násilí a války jakožto prostředku řešení konfliktu.

?Proto je nezbytné se vždycky, s pevnou vůlí a až do posledních důsledků pokoušet řešit spory se skutečnou touhou po dialogu a dohodě, prostřednictvím trpělivého vyjednávání a nezbytného úsilí, a mít přitom na paměti spravedlivé požadavky i legitimní zájmy všech.?

Je to možné, pokud ten, kdo je povolán sloužit občanům, má oporu v ?silném morálním přesvědčení?, pokoji duše a v ?neustálém hledání společného národního, regionálního i světového dobra?.

?Míru lze dosáhnout, existuje-li opora v autentické kultuře života, která respektuje lidskou důstojnost v celé plnost a jednotně posiluje rodinu jako základní buňku společnosti. Je k tomu také zapotřebí bojovat proti chudobě a korupci, mít přístup ke kvalitnímu vzdělání pro všechny, podporovat ekonomický růst, upevňovat demokracii a odstraňovat násilí a vykořisťování, zejména je-li pácháno na ženách a dětech.?

Řekl Benedikt XVI. delegacím Argentiny a Chile. Ty se po audienci u Svatého otce odebraly do krypt vatikánské baziliky, kde prezidentky de Kirchner a Bachelet položily na hrob Jana Pavla II. květiny.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.