Ekumenická bohoslužba ke 20.výročí pádu berlínské zdi

10.11.2009 

Desetitisíce lidí spolu s desítkami představitelů veřejného života z celého světa si včera před Braniborskou bránou připomněly 20 let od pádu Berlínské zdi. Berlínská zeď stála 28 let. Východoněmecký komunistický režim ji postavil v létě roku 1961, aby zamezil možnosti útěku východních Němců na Západ. Zeď byla 155 kilometrů dlouhá a téměř čtyři metry vysoká. Její stržení odstartovalo pád komunistických režimů ve východní Evropě (s výjimkou Polska, kde k němu došlo již dříve).

Vrcholem večerní slavnosti v centru německé metropole bylo stržení obřího domina z tisícovky více než dvoumetrových pomalovaných kostek. V kostele Getsemamy v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg se včera dopoledne konala ekumenická bohoslužba. Zorganizovala ji Evangelická církev společně s Německou biskupskou konferencí a účastnili se jí také spolková kancléřka Angela Merkel a prezident republiky Horst Koehler a také apoštolský nuncius v Německu, mons. Jean-Claude Perisset:

?Den dvacátého výročí jsme zahájili ekumenickým modlitebním setkáním v kostele Getsemany, katolíci, protestanti a další společně s nejvyššími státními autoritami, protože ? jak bylo mnohokrát řečeno ? ke změně režimů ve východní Evropě, zvlášť v Berlíně a východním Německu, došlo díky věrnosti mnoha křesťanů, kteří tajně, ale i pod výhružkami ze strany komunistických autorit zůstávali věrni křesťanské víře a scházeli se v kostelech k modlitbám. Například v Lipsku, ale i v jiných německých městech, se každé pondělí začínala tato modlitba poděkováním Bohu za to, že těmto mnohým neznámým věřícím dal tuto věrnost a stálou naději. Je zde vnitřní radost ze znovunalezení svobody, ale myslím, že je také potřeba vědět, jak s touto svobodou naložit.?

Takže slavnostní den, ale je doprovázen dalším očekáváním, další nadějí do budoucnosti...

?Zajisté, protože ke sjednocení Evropy nemohlo dojít bez sjednocení Berlína a naopak. Pád Berlínské zdi znamená, že celá Evropa musí znovu hledat svou jednotu. A jak lze nalézt tuto jednotu, když nepůjdeme k našim kořenům, které jsou křesťanské. Všechna práva člověka, vše, co chceme, aby bylo respektováno, včetně svobody má své kořeny ve spáse, kterou nám přinesl Kristus. Je to On, kdo je příčinou pádu zdi mezi dobrem a zlem a zničení zla. Je ovšem třeba také vidět, co potom se znovunabytou svobodou uděláme. Je to výzva k zodpovědnosti všech, v politickém světě i jinde, aby naše svoboda nevedla k dalším nebezpečím.?

Říká apoštolský nuncius v Německu, mons. Jean-Claude Perisset.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.