Prof. Miranda: Terapetutické klonování se neliší od jiného

20.2.2004 

Téma jubilejního, 10. plenárního zasedání Papežské Akademie ?Pro Vita? zní: ?Důstojnost předávání lidského života a reprodukční technologie ? antropologické a etické aspekty.?

Jednoho z účastníků zasedání, prof Gonzala Mirandy, děkana Fakulty bioetiky na Papežské universitě Regina Apostolorum, jsme se zeptali na v poslední době diskutovaný problém tzv. ?terapeutického klonování?:

?Terapeutické klonování je klonováním lidské bytostí s tím, že buňky z embrya získaného klonováním mají posloužit pro uzdravení nějaké další osoby. Jednoduše a upřímně řečeno, je třeba uznat, že terapeutické klonování je klonováním tout-court, se vším všudy, nijak se neliší od jiného klonování. Představme si, že tak je možné ?vytvořit? dva lidské klony z jednoho a téhož subjektu: jeden může být určen k narození, tedy za devět měsíců případně spatří světlo světa, druhý bude určen k použití ?na buňky?, tedy k zabití. To mi připadá jako věc, která ohrožuje samotné základy soužití lidských bytostí, tedy to, že všechny lidské bytosti mají stejná práva na život a nemůžeme, nesmíme dovolit, aby lidská bytost byly používána či zvěcněna pro dobro jiných.?

To byla slova děkana fakulty bioetiky z Papežské university Regina Apostolorum v Římě, prof. Gonzala Mirandy.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.