Benedikt XVI. navštíví 2.května Turín

27.10.2009 

Benedikt XVI. se vydá na pastorační návštěvu Turína. Již dříve papežem vyjádřené přání navštívit výstav relikvie Turínského plátna se uskuteční 2.května příštího roku. Oznámil to turínský arcibiskup, kard. Severino Poletto, který se včera ve Vatikánu setkal s Benediktem XVI. Program jednodenní papežské návštěvy v Turíně byl již stanoven. Papež nejprve navštíví vystavenou relikvii a potom dopoledne na náměstí San Giovanni bude slavit eucharistii, po níž bude následovat pravidelná polední promluva před modlitbou Regina coeli. Odpoledne se pak Benedikt XVI. setká s mládeží a navštíví také charitní dům.

O chystaném výstavu Turínského plátna a dalším plánovaném vědeckém zkoumání této relikvie, hovoří pro Vatikánský rozhlas turínský arcibiskup, kard. Severino Poletto:

?Tématem tohoto výstavu je Passio Christi, Passio hominis? na zdůraznění toho, že Kristovo utrpení, vykupuje všechno utrpení lidstva, včetně nevinných dětí, protože Kristus, Syn samého Boha, je nevinný par excellence. Pohled na vystavené plátno, které nám umožňuje působivě číst všechny podrobnosti Kristova umučení, jak jsou dokonale podány a popsány v evangeliích, nás proto uvádí do kontemplace Ježíšova utrpení. Tento výstav má poskytnout opravdové poselství naděje a důvěry všem, kdo trpí na těle i na duchu, v rodinách apod., aby pohledem na Krista nalezli naději, útěchu a důvěru.?

Co nám dnes po testu radiokarbonovou metodou C14 říká věda o tomto plátnu?

? Po testu radiokarbonovou metodou C14 z roku 1988 vystoupili mnozí vědci a odmítli onen test a prezentované výsledky. Mezi vědci je tedy velká diskuse. Mnozí zpochybňují onen výsledek také proto, že na vědeckém sympoziu v roce 2000, během výstavu, kde byli přítomni vědci z celého světa, se mnoho mluvilo o tomto testu a ze čtyř vystoupení dvě souhlasila se závěrem, že středověká datace plátna odpovídá pravdě, a dvě byla silně nesouhlasná, protože podle nich nebrala použitá metoda do úvahy zvláštní historii a dějiny plátna, které prošlo mnohýma rukama. Řekl jsem tehdy na závěr onoho sympozia, že si po vyslechnutí dvou příznivých a dvou negativních hlasů troufám říci, že zmíněný závěr testu není definitivní.?

Máte v plánu nový vědecký průzkum Turínského plátna?

?Ne, v brzké době nikoli, ale nezapomínejme, že plátno je majetkem Svatého otce a pro dovolení nového vědeckého ohledání turínského plátna je zapotřebí souhlas Svatého otce. Problém je však následují. Papež, blahé paměti, Jan Pavel II, roku 1998 řekl: ?Církvi nepřísluší rozhodnutí o tom, zda je plátno pravé nebo nikoli, jaká je jeho datace, protože to přísluší dějinám, historikům a vědcům. Naše víra však nestojí na tomto plátnu a proto si s tím neděláme starosti.? Stojí však za zmínku, že těch, kteří jsou přesvědčeni o autenticitě plátna, tedy že v tomto plátnu vskutku bylo zabaleno pohřbené Ježíšovo tělo, je propastně více než těch, kteří to popírají, a to i na vědeckém poli. V každém případě však lze říci, že věda stále nedokázala vysvětlit způsob vzniku onoho podivuhodného obrazu, který je k vidění na Turínském plátně.?

Co nového se očekává v Turínu během příštího jara (od 10. dubna do 23.května)? ?Je tu nyní jedna novinka. Od roku 2002 jsme totiž pracovali na restauraci plátna. Byly odstraněny záplaty, které zakrývaly díry, jež způsobil požár v Chambéry. Sestry plátno vyspravily viditelně odlišnými záplatami. Nikdo, kromě těch, co na tom pracovali, plátno dosud neviděl. Toto bude tedy první výstav, který umožní vidět poprvé restaurované Turínské plátno.?

Říká kard. Poletto o chystaném výstavu této relikvie v souvislosti s plánovanou pastorační návštěvou Benedikta XVI. v Turínu 2. května příštího roku.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.