Benedikt XVI.: EU je původně projektem křesťanské inspirace

19.10.2009 

?V době 20.výročí pádu Berlínské zdi musí Evropa čerpat ze svého křesťanského dědictví, aby mohla s důvěrou hledět do budoucnosti.? Tak povzbudil Benedikt XVI. vedoucího delegace Evropské komise u Svatého stolce, Yvese Gazza, kterého dnes dopoledne přijal na audienci a přijal jeho pověřovací listiny. Yves Gazzo je v pořadí druhým vedoucím tohoto zastoupení a ve funkci nahradil velvyslance Leitaa Ritta. Benedikt XVI. se ve své promluvě věnoval tématu identity Evropy a poznamenal, že humanistická tradice, zakořeněná v křesťanství, je silou Starého kontinentu.

?Církev,? řekl Benedikt XVI., ?chce doprovázet budování Evropské unie; to je důvod, proč si dovoluje připomínat základní a podstatné hodnoty evropské společnosti, aby je mohla podporovat k dobru všech.? Papež se pozastavil právě u těch hodnot, z nichž se Evropa zrodila a které byly ?gravitační silou, jež přitáhla k jádru zakladatelských zemí ostatní národy?.
Tyto hodnoty jsou plodem dlouhých a složitých dějin, v nichž ? to nikdo nemůže popřít ? hrálo křesťanství hlavní roli. Stejná důstojnost všech lidských bytostí, náboženská svoboda jako základ všech ostatních občanských svobod, mír jako rozhodující prvek společného dobra a lidský rozvoj jako Boží povolání - to jsou ústřední prvky křesťanského Zjevení, které stále utvářejí evropskou civilizaci.

?Když církev připomíná křesťanské kořeny Evropy,? upřesňuje papež, ?není to proto, že pro sebe hledá nějaký privilegovaný status.? Církev tak plní funkci historické paměti a připomíná pravdu, která je stále častěji ?přecházena mlčením?, že totiž zakladatelské země Evropské unie byly inspirovány křesťanstvím. Církev chce poukázat na to, že základní evropské hodnoty jsou dědictvím křesťanství, které i dnes vyživuje Evropu. Tyto hodnoty, zdůrazňuje papež, ?nevytvářejí nějaké anarchistické uskupení nebo spojenectví, ale soudržné společenství, které je pojí s jasnou antropologickou vizí?.

?Může Evropa opustit původní základ svých hodnot, který člověku ukázal jeho velkou důstojnost a skutečnost osobního povolání, které otvírá jeho obzor všem lidem, s nimiž je povolán budovat jednu rodinu?? - ptá se Benedikt XVI. a kromě toho poukazuje na riziko, že tyto hodnoty budou zmanipulovány některými jednotlivci a skupinami, které se snaží, aby zvláštní zájmy určovaly náročný společný projekt, od něhož Evropané očekávají, že bude ke společnému dobru kontinentu a celého světa. Toto nebezpečí, pokračuje papež, vidí mnozí pozorovatelé už nyní a upozorňují na ně. Proto je důležité, aby Evropa neopustila svůj model civilizace. Její původní rozmach nesmí být ?udušen individualismem a utilitarismem?.

Nezměrné intelektuální, kulturní i ekonomické zdroje kontinentu, pokračoval Benedikt XVI. ve své promluvě k vedoucímu delegace Evropské komise u Svatého stolce, budou stále přinášet své plody, pokud budou živeny ?transcendentní vizí lidské osoby, která je nejcennějším pokladem evropského dědictví?. Právě tato humanistická tradice, která je součástí mnoha myšlenkových proudů, umožňuje Evropě čelit výzvám zítřka a odpovídat na očekávání národů. Jedná se především o hledání spravedlivé rovnováhy mezi ekonomickou výkonností a sociálními potřebami, ochranou životního prostředí a především neodmyslitelnou podporu lidského života od početí do přirozené smrti, a rodiny založené na manželství mezi mužem a ženou.

Evropa nebude sama sebou, poznamenal dále Benedikt XVI., pokud nebude umět uchovat své kořeny, které ji dovedly k její velikosti a díky nimž může být v budoucnu jedním z hlavních aktérů integrálního rozvoje lidských osob, který je katolickou církví považován za jediný způsob, jak překonat nerovnosti přítomné v našem světě. Svatý stolec, řekl v závěru své promluvy papež, chová k aktivitám evropských institucí velký respekt a doufá, že prostřednictvím jejich práce bude Evropa uznávána nejen jako kontinent, ale i jako ?duchovní dům?.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.