Synoda - kard. Agré o zahraničním dluhu a rodině v Africe

17.10.2009 

Dneškem se skončil druhý týden zasedání biskupské synody o Africe. I tentokrát byl v synodální aule přítomen Benedikt XVI. Synodální otcové připravovali návrh závěrečného prohlášení, jehož definitivní podoba bude podrobena hlasování a zveřejněna příští pátek. Jedním z témat, které zaznělo na synodě byl také zahraniční dluh velké většiny Afrických států. Jeden z účastníků zasedání kard. Bernard Agré, emeritní arcibiskup z Abidjan z Pobřeží slonoviny k tomu v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas říká:

?Jde o dluhy tak obrovské, že je obyvatelstvo nikdy nebude moci splatit. A proto se říká: Nemáte na zaplacení? Dejte nám ropu nebo ostatní suroviny, které máte.. A to je nespravedlivý obchod. Lze říci, že africké státy se staly vězni svých dluhů. Je to určitý druh otroctví. Ekonomové tvrdí, že za každý obdržený dolar jich Afrika vrátit osm!?

Synoda by tedy podle vás měla pozvednout hlas za věc oddlužení Afriky?

?Ano, byla by to spravedlnost a nikoli skutek charity. Například dluh Pobřeží slonoviny má každý rok zaplatit částku rovnající se přibližně 40% státního rozpočtu. Potom už nezbývají peníze na zdravotnictví, školství atd. Je třeba tomu učinit konec. To je příliš!?

Přejděme k tématu rodiny, o které se zajisté na synodě hovoří?

?Rodina je skutečně skalou, na níž stojí africký dům. Bez rodiny neexistují dějiny. Rodina je místem, kde se učíme dobrotě a přátelství, je to opravdová škola, počátek všeho. V Africe je rodina také zdrojem mnoha duchovních povolání. V Evropě, Americe je rodina ničena? dnes systematickou tzv. gender teorií, která je prý demokratická, ale je obrovským omylem.?

Chcete říci, že tato teorie proniká také do Afriky?

?U nás běží stejné filmy, rozhlasem se šíří tatáž slova? rodina je tam zmiňována minimálně a nebo v negativních souvislostech. Je-li však osoba ponechána jenom sobě samé, ztrácí životní oporu.?

V Africe je tradiční rodina stále silná?

?Ano, silná. Například respekt vůči starým lidem. U nás nejsou nikdy opuštěni! Když se na Západě řekne: Je starý! Znamená to, že už je k ničemu, protože už neprodukuje. U nás tomu tak není, když se u nás o někom řekne , že je starý, je to výraz úcty. Starý u nás znamená, že hlavou!?

Říká kard. Agré z Pobřeží slonoviny, účastník probíhajícího zasedání biskupské synody o Africe.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.