Velká města Latinské Ameriky mají podobné problémy jako ta evropská a severoamerická

4.9.2009 

Jak jsme vás včera informovali, brazilští biskupové zahájili ve Vatikánu svou návštěvu ?ad limina apostolorum?. Benedikt XVI. jich dnes přijal na audienci dalších pět.
Našemu rozhlasu při té příležitosti poskytl rozhovor předseda biskupské konference této 190miliónové země, arcibiskup Mariany, mons. Geraldo Lyrio Rocha. Přiblížil v něm situaci dnešní brazilské církve:

?Na jednu stranu máme problém s fundamentalistickými sektami, novo-letničními a dalšími, s náboženským indiferentismem, kulturním pluralismem a se všemi fenomény, které se objevují také u rozvinutějších národů. Také my zažíváme problém relativismu, praktického ateismu a všech výzev postmoderní doby. Máme je, protože velká města Latinské Ameriky mají podobné problémy jako města evropská a severoamerická. Přesto všechno lze ale vidět velký rozvoj církve, protože si katolíci stále více uvědomují svou víru, účastní se stále více života církve a tak jsou církevní komunity, církevní hnutí, stále nadějí, zejména mezi chudými a obyvateli městských periferií.?

Mezi sociálně nejhůře postavenými jsou v Brazílii domorodci. Jak konkrétně se jim zdejší církev věnuje?

?Církev se domorodým obyvatelstvem zabývá už mnoho let. V amazonské oblasti existuje Komise pro pastoraci mezi domorodci: Rada domorodých misionářů v Brazílii, orgán biskupské konference, který se této práci věnuje systematickým a řádným způsobem. Církev domorodé národy vždy chránila jasným a důrazným způsobem a také se k jejich komunitě obracela svou pastorační činností, tak aby při tom respektovala jejich kulturu a zároveň jim přinesla hodnoty evangelia.?

Letos 7. července Benedikt XVI. zveřejnil svou první sociální encykliku, Caritas in veritate. Jak byla v brazilské církvi a společnosti přijata?

?Papež řekl slova, která našemu celému současnému světu přinášejí velké světlo. V Brazílii byla s velkou sympatií přijata také v nejdůležitějších médiích, která utvářejí veřejné mínění, stejně tak byla přijata vládními autoritami, parlamentem, intelektuály. Encyklika byla přijata s velkou nadějí a je naším přáním, aby slovům Svatého otce naslouchali všichni ti, kdo mají zodpovědnost, zejména na finančním a ekonomickém poly.?

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.