Opakované hanobení katolického hřbitova na Krétě

27.8.2009 

Katolická církev v Řecku je diskrimována, konstatuje mons. Papamanolis po sérii vandalských útoků na katolický hřbitov v Chania na Krétě. Neznámí pachatelé tam zničili hroby, kříže a náhrobní nápisy. Místní katolická církev požádala příslušné úřady o poskytnutí ochrany, protože se zdaleka nejedná o první incident. Tamější apoštolský administrátor Kréty a předseda Biskupské konference Řecka mons. Fragiskos Papamanolis Vatikánskému rozhlasu řekl:

?Mohlo by se jednat o kriminální živly, ale mohly by tu být i jiné motivy. Nejprve jsme mysleli, že to dílo narkomanů. Potom jsme si všimli, že se možná někomu nelíbí hřbitov uprostřed města. Tyto profanace se totiž opakují téměř každé dva roky.?

Jaké byly reakce Řecka na zprávu o těchto vandalských aktech proti katolickému hřbitovu na Krétě?
?Když Turci zhanobili pravoslavný hřbitov v Istanbulu, začala naše vláda hovořit o problému, který se týká celého národa. Pro náš hřbitov v Chaniá však místní autority nedělají nic. Informovali jsme o tom všechna média, ale nikdo o tom nedal nikam ani zmínku.?

Byla katolická církev, zejména Krétě, v posledních letech obětí nějakých dalších diskriminací?
?Vždycky byla vystavena jemným postihům. Pozemky, které jsme měli kolem hřbitova, nám vyvlastnili. Jiné pozemky sice nejsou vyvlastňovány, ale nemůžeme je použít, protože místní představitelé nám na nich nedovolí nic stavět.?

Jsou tu ještě nějaké jiné diskriminace?
?Existují mnohé další, drobné, které působí obtíže a které jsou zastřeny zákonem. Jak je možné, že není uznávána právní subjektivita katolické církve? Nemůže jednat svým jménem, ale jenom jménem nějaké diecéze, farnosti nebo osoby. Nemůžeme říci, že náš tisk ?Katholiki? patří biskupské konferenci. Říkáme, že patří byzantskému exarchátu. Kromě toho arcidiecéze v Athénách vůbec nebyla uznána. Naše katedrála sv. Dionýsia v Athénách byla zničena zemětřesením v roce 1999 a vláda nijak nepřispěla na její opravu. Žijeme v neustálých diskriminacích.?

Jak pokračuje působení místní katolické církve navzdory těmto diskriminacím?
?Místní společenství se nachází ve chvíli velkých změn. Jsem biskupem 35 let. Když jsem přijel na Krétu, katolíků nebyla více jak stovka. Nyní je jich skoro 5 tisíc, ale všichni jsou cizinci: mnozí Albánci, Poláci, Italové. Nacházíme v úplně nové situaci, se kterou se snažíme vyrovnat. Pokud jde o pravoslavnou církev, osobně mám vztahy dobré, ale nemáme žádné oficiální kontakty.?

Říká apoštolský administrátor Kréty mons. Papamanolis

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.