Benedikt XVI.: Jenom Bůh má být v našem životě příčinou spěchu

15.8.2009 

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie je pro farníky Castel Gandolfa, malebného městečka nad sopečným jezerem Albano a letního papežského sídla, zvláštní příležitostí setkat se s Petrovým nástupcem, který spolu s nimi každoročně ve farním kostele sv. Tomáše z Villanova slaví eucharistickou liturgii. Farní kostel spojuje s budovou papežské rezidence zdejší nevelké náměstí. To bylo zcela zaplněno lidmi již dlouho před osmou hodinou ranní, kdy začínala mše svatá, protože farní kostel byl vyhrazen pouze místním. Benedikt XVI. se vydal do kostela jako obvykle pěšky a cestou se zdravil s přítomnými. Chvíli před ním šel stejnou cestou také jeho bratr mons. Georg Ratzinger, který tráví tyto srpnové dni také v Castel Gandolfo. Útulné prostředí kostela, vybudovaného podle návrhu Gian Lorenza Berniniho, naplnil liturgickým zpěvem farní sbor.

Ve své homilii Benedikt XVI. mimo jiné řekl:

?Život člověka na zemi ? jak zmiňuje dnešní druhé čtení ? je cestou, která probíhá v ustavičném napětí boje mezi drakem a ženou, mezi dobrem a zlem; je plavbou na moři často rozbouřeném. Maria je hvězdou, která nás vede k svému Synovi Ježíšovi, slunci, které vyšlo nad temnotami dějin (srov. Spe salvi, 49) a dává nám naději, kterou potřebujeme: naději, že můžeme zvítězit, že Bůh zvítězil a že jsme křtem do tohoto vítězství vstoupili. Nevzdávejme se nikdy: Bůh nám pomáhá, vede nás. Nadějí je přítomnost Pána v nás. Ta se stává se viditelnou v Marii vzaté na nebe. ?Ona je prvotinou církve a obrazem její budoucnosti ? jak praví preface dnešní liturgie ? a sláva, kterou má u tebe, je nám nadějí a útěchou na cestě k tobě.?

PLNÉ ZNĚNÍ HOMILIE Benedikta XVI. je ZDE

Ani horké počasí neodradilo tisíce lidí od cesty za Svatým otcem do Castel Gandolfa, vzdáleného asi 40km od Říma. Jejich hlahol se dobře rozléhá na nádvoří papežské rezidence, z jejíhož balkónu je Benedikt XVI. přesně v poledne oslovil. Ve své promluvě se papež věnoval vztahu sv. Jana Maria Vianney k Matce Boží:

?Životopisci dosvědčují, že svatý Jan Maria Vianney mluvil o Matce Boží se zbožností a zároveň důvěrností a bezprostředností. ?Svatá Panna ? říkával často ? je bez poskvrny, ozdobena všemi ctnostmi, které ji činí tak krásnou a hodnou Nejsvětější Trojice? (B. Nodet, Il pensiero e l´anima del Curato d´Ars, Turín 1967, str. 303). A dále: ?Srdce této dobré Matky není než láskou a milosrdenstvím, netouží po ničem, než aby nás viděla šťastnými. Stačí se k Ní jen obrátit, abychom byli vyslyšeni? (ivi, 307). Z těchto vyjádření vysvítá horlivost kněze, který je pohnut apoštolským zápalem, rád mluví k věřícím o Marii a nikdy ho to neomrzí. I dnešní svízelné tajemství Nanebevzetí dokázal prezentovat účinnými obrazy, například těmito slovy: ?Člověk byl stvořen pro nebe. Démon zlomil žebřík, který tam vedl. Náš Pán svým Utrpením vytvořil další. Nejsvětější Panna je nahoře u žebříku a drží jej oběma rukama? (ibid.).

PLNÉ ZNĚNÍ PROMLUVY Benedikta XVI. před Angelus je ZDE

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.