Výroční zasedání ROACO

23.6.2009 

Situace křesťanů ve Svaté zemi a nedávná cesta Benedikta XVI. do Jordánska, Izraele a na Palestinká území byla dnes předmětem zasedání Sdružení děl na pomoc východním církvím ? ROACO, které v těchto dnech probíhá v Římě. Pouť papeže po Svaté zemi, vysvětluje kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregace pro Východní církve, byla setkáním s místní církví a charakterizovalo ji utvrzení křesťanů v tom, aby byli živými kameny tam, kde všechno mluví o Spasitelově přítomnosti. Na dnešním zasedání byla také zdůrazněna nutnost podporovat křesťany ve Svaté zemi, jak vysvětluje přímo kard. Leonardo Sandri:

?Letos jsme jako téma vybrali Svatou zemi a Bulharsko. Zvláštní pozornost byla samozřejmě věnována květnové cestě Benedikta XVI. po Svaté zemi a především jeho promluvám, vystoupením. Papež stočil zvláštním způsobem pozornost katolíků celého světa, všech křesťanů ke Svaté zemi. A my chceme ? ve světle jeho promluv ? obnovit solidaritu s našimi bratry, kteří žijí v zemi Páně.?

Jak lze toto úsilí obnovit?

?Je třeba, aby celá církev byla štědrá a projevovala velkou lásku, aby všichni tito naši bratři, kteří dnes, bohužel, zemi Páně opouštějí, přece jen zůstali a byli živými svědky Jeho cesty mezi námi.?

Podpořit katolickou komunitu znamená garantovat celé Svaté zemi nepostradatelný příspěvek jak pro současnost, tak do budoucna. Nabídnout zejména mladým odpovídající bydlení, formaci, práci. Znamená to bránit důstojnost všech. Pro vznik nové společnosti ve Svaté zemi je také potřeba podporovat autentický dialog mezi křesťany, židy a muslimy, vysvětluje latinský patriarcha Jeruzaléma, mons. Fouad Twal:

?Myslím, že nikdo nechce ze Svaté země odejít: ani Izraelci, ani s Palestinci, ani křesťané, ani muslimové. Jsme povoláni žít společně. Bylo by lepší žít v dialogu, spolupráci a respektu než další měsíce čelit konfliktům a násilí. Církev vždy přinášela pokoj, spolupráci, smíření. Doufáme, že tohle poslání budeme uskutečňovat i nadále.?

Dialog života se projevuje v oblasti formace...

?Zejména v Jordánsku a v Palestin vidíme my kdo žijeme s muslimy, že se naše školy staly místy dialogu, kde si mladí hrají a studují společně. Skrze mladé jsme v kontaktu i s muslimskými rodinami, ty rodiny k nám přistupují s velkou důvěrou. To je nejjistější metoda jak lidi přivést ? třeba i po dvaceti letech ? k poznání, respektu a lásce. Vyučování, které nabízí katolická škola, nesmí být cílem samo o sobě, ale prostředkem pro předávání hodnot respektu, důstojnosti, dialogu právě skrze mládež.?

Dalším způsobem jak pomáhat mladým je budovat domy...

?Toto úsilí slouží k tomu, aby se snížila emigrace. Mnohé mladé páry nemohou uzavřít manželství a založit rodinu, protože nemají prostředky, aby si vybudovali domov. My prostřednictvím některých organizací můžeme zajistit bydlení pro mladé křesťanské páry. A to je jeden z mnoha způsobů, jak dávat naději a odstranit tak nebo snížit emigraci.?

Říká latinský patriarcha Jeruzaléma, mons. Fouad Twal.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.