Benedikt XVI. píše spolubratřím v kněžské službě

18.6.2009 

Kněžství je láskou Ježíšova Srdce, cituje Benedikt XVI. sv. Jana Maria Vianneye ve svém - dnes zveřejněném - listu na zahájení Kněžského roku. Tato již dříve ohlášená iniciativa Svatého otce, která se váže ke 150. výročí dies natalis svatého faráře Arského, má přispět k vnitřní obnově všech kněží, aby jejich přítomnost v současném světě byla skutečným svědectvím křesťanské víry a lásky. Kněžský rok bude slavnostně zahájen zítra na slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a potrvá celý rok.

Ve svém sedmi stránkovém listu, adresovaném všem spolubratřím v kněžské službě, představuje Benedikt XVI. svatého faráře Arského jako vzor kněžské existence a jemně nabádá k následování jeho pastoračního přístupu. Kněžství je darem pro církev i pro lidstvo ? podotýká papež a připomíná obětavou a hrdinnou službu mnoha kněží, kteří často i vlastní krví zpečetili věrnost svému povolání. Benedikt XVI. navrhuje, abychom na kněze pamatovali také v situacích, kdy se svému povolání zpronevěří. ?Existují totiž, píše papež, bohužel, také situace, kterých nelze litovat dostatečně a v nichž církev samotná trpí selháním některých svých služebníků. Svět z toho potom čerpá motivaci k tomu, aby církví opovrhoval a odmítal ji. To co, v takovým případech může nejvíce prospět, pokračuje dále Benedikt XVI., není ani tak detailní vyjevování ubohostí těchto jejích služebníků, ale spíše obnova radostného vědomí velikosti Božího daru, konkretizovaného ve skutečně kněžských postavách, jakou byl právě sv. Jan Maria Vianney.

Papež poukazuje na základní znaky, které z faráře Arského učinily kněze podle Božího Srdce, totiž pocit zodpovědnosti a láska k eucharistii a ke svátosti smíření. Sv. Jan Maria Vianney se především snažil naprosto se ztotožnit se svojí kněžskou službou, za kterou se cítil takřka bezmezně zodpovědným. Měl za to, že z eucharistické oběti vyvěrá veškerá vroucnost kněžského života. Odtud čerpal sílu ke službě ve zpovědnici, kde strávil někdy i 16 hodin denně. Byl vyhledávaným zpovědníkem, protože planul touhou po spáse duší, kterým zprostředkovával dotyk Božího milosrdenství.

Svatý otec připomíná také list Sacerdoti nostri primordia svého předchůdce bl. Jana XXIII., ve kterém tento papež ke 100.výročí smrti sv. Jana M. Vianneye, napsal, že zachovávání tří evangelních rad, jež jsou obsahem řeholních slibů, je třeba chápat jako nezbytné pro život všech kněží. Benedikt XVI. se pak ukazuje, jak je praktikoval ve svém životě právě svatý farář Arský. S odkazem na apoštolskou exhortaci Jana Pavla II. Pastores dabo vobis pak Benedikt XVI. zdůrazňuje ?radikální komunitní formu? kněžství, která je založena na společenství kněží se svým biskupem. Toto společenství mezi kněžími a jejich biskupem, založené na svátosti svěcení a manifestovaném eucharistickou koncelebrací, se projevuje různými konkrétními formami efektivního i afektivního kněžského bratrství.

Papež vybízí s kněze odkazem na dekret 2.vatikánského koncilu Presbyterorum ordinis, aby ?dokázali vnímat nové jaro, které Duch svatý vzbuzuje v církvi naší doby skrze nová církevní hnutí a společenství?, a v závěru svého listu k zahájení Kněžského roku pak Benedikt XVI. svěřuje Rok kněžství Panně Marii a povzbuzuje kněze, aby se jako svatý Pavel nechali uchvátit Kristem a stali se podle ?příkladu sv. Jana Maria Vianneye posly naděje, smíření a pokoje v dnešním světě?.

PLNÉ ZNĚNÍ LISTU BENEDIKTA XVI. kněžím k zahájení kněžského roku je ZDE

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.