Mons. Zimowski vzpomíná na Jana Pavla II.

9.6.2009 

Papežská rada pro pastoraci ve zdravotnictví dnes dopoledne ve svém sídle pořádala zasedání, na kterém hovořila o událostech, které ji čekají v nadcházejících měsících, především o 18. Světovém dnu nemocných, který každoročně připadá na 11. února. Tento Světový den bude tentokrát zarámován dvěmi výročími: 25 let existence této papežské rady a encykliky Jana Pavla II: Salvifici Doloris o křesťanském významu lidského utrpení, zveřejněné 11. února roku 1984.

Dopolední zasedání vedl nový předseda Papežské rady pro pastoraci ve zdravotnictví, mons. Zygmunt Zimowski, dosavadní biskup polské Radomy, který předtím do roku 2002 pracoval 19 let na Kongregaci pro nauku víry spolu s tehdejším kardinálem Ratzingerem. A jaké jsou úkoly jeho nového úřadu a osobnosti, které ho inspirovaly, vysvětluje přímo mons. Zimowski:

?Když mi oznámili mou nominaci, okamžitě jsem si vzpomněl na Jana Pavla II., protože jsem mu byl hodně na blízku, často jsem s ním obědval a viděl jsem tohoto muže z blízka. Velmi mě zasáhla věta, kterou jednou pronesl: ?Pamatuji si svou mámu velmi málo, ale vím a pamatuji si, že velmi trpěla.? Když myslím na Jana Pavla II., vždycky si vzpomenu na tuhle větu. Myslím, že mu právě jeho matka skrze své utrpení při pohledu z nebe pomáhala. Vždycky jsem se domníval, že právě to, jak mu jeho matka chyběla, ovlivnilo jeho mariánskou zbožnost. Když u sebe neměl svou pozemskou matku, obracel se k Matce nebeské.

Co se týká příštích plánů, nejdřív bych chtěl citovat slova služebníka Božího Jana Pavla II. z encykliky Evangelium vitae, kde Svatý otec připomíná, že lidský život pochází od Boha, je to jeho dar, jeho obraz a otisk, je to účast na jeho životním dechu. Říká, že z posvátnosti života vyvěrá jeho nedotknutelnost, vepsaná od začátku do lidského srdce, do svědomí. Otázka ?cos to učinil?,? kterou se Bůh obrací na Kaina poté, co zabil svého bratra Ábela, ukazuje zkušenost každého člověka v hloubi jeho svědomí: je povolán k nedotknutelnosti života, svého života i života druhých. Dnes jsme, bohužel, svědky toho, že nedotknutelnost života není respektována. Musíme bojovat za kulturu života od početí do přirozené smrti. To je závěť Jana Pavla II.?

Nedávno jste hovořil na konferenci v Ženevě v sídle Světové zdravotnické organizace...

?Téma této konference bylo velmi důležité: světová krize a lidský život. Diskutovali jsme o tom, jakým způsobem krize zasáhla ty nejpotřebnější, nemocné a zvlášť děti. Současná ekonomická krize vyvolala obavy zrušením nebo drastickou redukcí zahraničních dobročinných programů zejména v rozvojových zemích. To vystavuje velkému riziku jejich zdravotnické systémy, které už tak kolabují pod náporem endemických, epidemických a virových onemocnění. Víme, jak moc potřebují pomoc africké děti. I naše rada plánuje uskutečnit nějaké viditelné gesto, možná nemocnici nebo zdravotní zařízení, a projevit tak soucit s nejnuznějšími, zvlášť s dětmi.?

Papežská rada pro pastoraci ve zdravotnictví zanedlouho oslaví čtvrt století existence...

?Musíme toto výročí dobře připravit, připomenout, že encyklika Salvifici Doloris hovoří o smyslu lidského života a utrpení. Domnívám se, že je to první encyklika tohoto typu v dějinách církve. Ten dokument vyšel ze srdce Jana Pavla II. Musíme do toho zapojit celý svět a především Řím, který je diecézí Svatého otce. Chceme jej pozvat, aby při příležitosti 18. Světového dne nemocných předsedal mši svaté v bazilice nebo na svatopetrském náměstí. Chceme pozval mnohé trpící, potřebné, opuštěné, ty, kteří chtějí nabídnout své utrpení za církev, za Svatého otce, který je dnes ve světě často napadán a to nespravedlivě.?

Říká nový předseda Papežské rady pro pastoraci ve zdravotnictví, mons. Zygmunt Zimowski.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.