Drama hlubší než otázka exkomunikace

16.3.2009 

Více než týden otřásá Brazílií diskuse kolem dramatu v Alagoinhas, ve státu Pernambuco na severu země. Jde o případ děvčete, které bylo tři roky sexuálně zneužívané otčímem a v devíti letech otěhotnělo. Podobně byla zneužívána také jeho starší sestra. Pozornost upoutaly výroky aricibiskupa José Cardoso Sobrinha, ordináře arcidiecéze Olinda a Recife, který veřejně mluvil o exkomunikaci, do níž upadli ti, kdo provedli potrat dvojčat počatých dívkou při jednom ze znásilnění. V médiích se objevila chybná informace o tom, že arcibiskup uvalil tento církevní trest na lidi zachraňující ohrožený život děvčete nebo dokonce na ně samotné. Kauza vyvolala vášnivou diskusi a rychle se rozšířila za hranice Brazílie, kde trestní právo už od roku 1940 dovoluje provést umělý potrat v případě znásilnění nebo ohrožení života ženy. Tragický případ znásilnění dítěte byl propagandisticky zneužit zastánci legalizace potratů. Nejhlasitější agitace se ozývá ze strany letničních sekt a feministických skupin.

Ke kritikům arcibiskupa José Cardoso Sobrinha se připojilo několik francouzských biskupů a ostrými slovy komentoval kauzu také předseda Papežské akademie ?Pro Vita?. Arcibiskup Rino Fisichella na stránkách Osservatore Romano napsal o zbrkém šermování heslem exkomunikace v případě, který je po etické i lékařské stránce mimořádně delikátní a komplikovaný. Jak napsal, utrpěla tak věrohodnost učení církve, které se mnohým jeví jako bezduché. Podle předsedy Papežské akademie ?Pro Vita? bylo třeba ukázat milosrdenství a pochopení pro zraněné děvče spíš, než mávat církevním trestem, který i tak nastává mocí samého práva.

Stejně tak předseda brazilského episkopátu zdůraznil, že ?zločin z Alagoinhas není možné redukovat na otázku exkomunikace?. Arcibiskup Geraldo Lyrio Rocha připomněl nótu episkopátu z 6. března, která na prvním místě vyjadřuje solidaritu s rodinou děvčete a odsuzuje násilníka, který se musí zodpovídat ze svého činu, jak to žádá zákon.

?Proč jsme došli až sem?? ? ptá se v komentáři k případu znásilnění děvčete nově jmenovaný ordinář arcidiecéze Rio de Janeiro, arcibiskup Orani João Tempesta. ?Odpověď tkví ve změnách, k nimž došlo v naší epoce a kultuře ? pokračuje v úvaze. ? Devalvace života, rodiny, hodnot a víry nás dovedla k životnímu stylu poznamenanému hedonismem, subjektivismem, konzumismem a laxismem. Zdá se, že z tohoto stylu života není návratu.? Arcibiskup Ria de Janeira vyzývá katolíky, aby se zamysleli v rámci postní doby a Kampaně bratrství, která letos upozorňuje zejména na domácí násilí, nad cestami svého života, protože ?právě ty zpochybňují základy naší společnosti. (...) Na odpovědi, kterou dáme sami sobě, závisí naše budoucnost.?

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.