Benedikt XVI.: Eugenika se vkrádá do dnešní mentality

21.2.2009 

Připomínkou starobrněnského augustinána Gregora Johanna Mendela, zahájil Benedikt XVI. dnešní promluvu k účastníkům plenárního zasedání Papežské akademie pro život. Jak řekl Svatý otec, od chvíle, kdy tento zakladatel genetiky objevil zákonitosti dědičných vlastností, věda udělala ohromné kroky v porozumění jazyku biologické informace. Nové poznání umožňuje diagnostiku genetických onemocnění i jejich léčbu, vyzdvihl Papež pozitivní roli genetiky.

?Oblast výzkumu je stále velmi otevřená a každý den se otvírají nové horizonty do značné míry neprozkoumané. Úsilí vědců v této tak tajemné a vzácné oblasti si zaslouží zvláštní podporu. Spolupráce mezi různými vědními obory je totiž nezbytným základem, který nesmí chybět, aby se dosáhlo výsledků, které jsou efektivní a zároveň jsou autentickým pokrokem pro lidstvo. Tato komplementárnost dovolí předejít hrozbě rozšířeného genetického redukcionismu, který ztotožňuje lidskou osobu výlučně s odkazy na genetickou informaci a její interakci s životním prostředím.?

Benedikt XVI. zdůrazil, že člověk je vždy víc než to, co tvoří jeho tělo, protože nese sílu myšlenky, která je vztažena k pravdě o sobě a o světě. Proto početí člověka není nikdy pouhou reprodukcí nového individua, jak je tomu v přírodě. Každý člověk je novým stvořením.

?Chceme-li vstoupit do tajemství lidského života, je tedy nezbytné, aby se žádná věda neizolovala ani nepředstírala, že má poslední slovo. Musíme sdílet společné povolaní k pravdě, navzdory různosti metodologií a obsahů vlastních každé vědě.?

Papež zmínil také další téma zasedání Papežské akademie pro život - eugeniku. Jak připomněl, nejde o novou věc, nýbrž o praktiku užívanou autoritativními režimi jako prostředek diskriminace a násilí na některých národnostních skupinách. Jako taková byla také odsouzena Všeobecnou deklarací lidských práv. Dnes dostává eugenika novou podobu. Není nástrojem rasistických teorií, ale vkrádá se do nové mentality a pojetí lidské důstojnosti, založeném na individuálním přání a právu silnějšího.

?Je třeba zdůraznit, že jakákoliv diskriminace praktikovaná jakoukoliv autoritou vůči lidem, národům nebo etnickým skupinám na základě rozdílů založených na domnělých či reálných genetických faktorech, je útokem na celé lidstvo. Je nezbytné se vším důrazem potvrzovat důstojnost každé lidské bytosti už pro samotnou skutečnost jejího života. Biologický, psychický a kulturní rozvoj nebo zdravotní stav se nikdy nesmí stát důvodem k diskriminaci. Naopak je nezbytné utvrzovat kulturu přijetí a lásky, která se projevuje konkrétní solidaritou k trpícímu a odstraňuje bariéry, které společnost často staví proti tomu, kdo je postižený či zatížený některou patologií, nebo ještě hůře, když přistupuje k selekci a odmítnutí života jménem abstraktního ideálu zdraví a fyzické dokonalosti. Je-li člověk redukován na předmět experimentální manipulace už od prvních stádií svého rozvoje, znamená to, že se lékařská biotechnologie podřizuje svévoli silnějšího. Důvěra ve vědu nesmí dovolit, aby se zapomínalo na primát etiky tam, kde je ve hře lidský život.?

- řekl Benedikt XVI. v promluvě k Papežské akademii pro život.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.