Ortodoxní rabín Levin se zastává papeže a jeho snahy o smír s tradicionalisty

9.2.2009 

Vatikán navštívil v těchto dnech newyorský rabín Yehuda Levin, mluvčí Unie ortodoxních rabínů USA a Kanady, aby přispěl k uklidnění napětí, jež vzniklo v posledních týdnech. Levin prohlásil, že spolupráce s katolíky je potřebná, zvláště při obraně nenarozených dětí a hodnot rodiny. Dodal také, že vzhledem k této tak vážné záležitosti, ustupují všechny ostatní spory stranou. ?Tvrzení, že papež Benedikt je antisemita, je směšné, říká rabín a dodává, že ?papež byl antinacistou a vůči židům choval vždycky sympatie.?

Yehuda Levin také řekl, že ?chápe, proč papež nabízí ruku ke smíru tradicionalistům, protože mají katolicismu co nabídnout. Zcela papeže podporuji, říká rabín Levin, ?protože chápe celou situaci, a vidí, že církev má problém s extrémní levicí, která víře nesmírně škodí?. Tento levicový proud poškozuje a korumpuje hodnoty církve, což má vliv na všechna světová náboženská společenství. Tradicionalistů je více než milion není možné je prostě ignorovat,? poznamenal ortodoxní rabín, který se zároveň omluvil za tvrzení některých Židů na adresu papeže v souvislosti s případem Williamson. ?To, že papež objal někoho, kdo je mezi tradicionalisty důležitý a říká podivné věci, není důvod, proč tuto snahu o smíření zavrhnout a ještě za to odsuzovat papeže Benedikta.?

Rabín Yehuda Levin patří ve Spojených státech mezi ochránce lidského života a každoročně se ve Washingtonu účastní Pochodu Za život. V souvislosti s postojem, který k interrupcím zaujal nový prezident USA, varuje rabín před tzv. ?obamizací? společnosti, tedy před snahou dosáhnout ve věci interrupcí shody všech stran. Takovýto souhlas,? říká Levin, ?je nemožný, protože žena nemůže být jen ?trochu těhotná? a stejně tak není možné trochu souhlasit s manželstvím pro homosexuály. Obama, říká Levin, dopouští prostituci hodnot, a to mne jako severoameričana uráží.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.