Kiko Argüello: Nezačínáme od kostela, ale od společenství

10.1.2009 

Jednou z typických metod evangelizace, kterou Neokatechumenátní cesta praktikuje, jsou takzvané missio ad gentes tedy misijní výpravy celých komunit do míst, které nejvíce trpí odkřesťanštěním. Pro Vatikánský rozhlas o tom hovoří iniciátor Neokatechumenátní cesty Kiko Argüello:

?Papež vyslal prvních sedm komunit Missio ad gentes před dvěma roky. Zaměřili jsme se např. na město bývalého NDR, nazývaného dříve Karl-Marx-Stadt, které se dnes znovu jmenuje Chemnitz, jež je ukázkou toho, co dokázal komunismus. Ještě dvacet let po pádu berlínské zdi je zde situace velmi neutěšená; velká nezaměstnanost, všechno je obrazně řečeno v troskách. 40 let komunismu prakticky odstranilo víru: skoro všechny protestantské sbory ? většinou luteránské ? jsou dnes prakticky prázdné a v katolických farnostech není situace jiná. 98% obyvatel tohoto města není ani pokřtěno. Proto jsme toto město vybrali. Místní biskup naši iniciativu velmi uvítal a založili jsme tam dvě missio ad gentes. Co to vlastně je? Missio ad gentes je nová forma přítomnosti církve. Není farností ve vlastním smyslu slova, ale je to skoro farnost, je to misie. A půvabem této misie je to, že nezačíná u kostela, ale začíná stejně jako v dobách prvotní církve od křesťanského společenství jakožto Kristova chrámu, jakožto Těla vzkříšeného Krista.

Do Chemnitz přijely dvě rodiny, které již prošly celým programem neokatechumenátní cesty, a mají už velké děti. Všichni se rozhodli změnit univerzitu, domov a jít do tohoto obtížného regionu. Navštěvují domy, káží na ulicích, hlásají evangelium a zvou tamější lidi k sobě, aby společně zkoumali Písma, poznávali Ježíše Krista. Našli jsme tam lidi, kteří žijí ve velké chudobě, rodiny zničené rozvodem, alkoholem.. v Evropě je v tomto ohledu katastrofální situace. Sekularizace vede k totální apostazi. A lidé, kteří ztratili víru, ocitají se v obrovských těžkostech. Proto jsme přišli s těmito rodinnými misiemi. Je jich už kolem 700.

A v mnoha částech světa si místní biskupové takovéto misie žádají. Je něco úchvatného vidět celé rodiny, které odcházejí ze svého pohodlí, svých zajištěných domovů, opouštějí svoji práci, auto apod. a odcházejí do naprosto nového prostředí, kde začínají úplně od začátku, neznaje často ani jazyk. Např. v Číně máme již 50 rodin a tamější biskupové říkají, že bez rodin by vůbec nebylo možné evangelizovat, protože rodiny otevírají cestu Ježíši Kristu, protože rodiny jsou opravdovým svědectvím, jsou společenství osob k obrazu Nejsvětější Trojice. Je to něco mimořádného. Tyto kompletní misijní komunity tak potvrzují Kristova slova: ?Kdo vidí mne vidí Otce. Jako Otec poslal mne, tak já posílám vás.? Cílem je, aby toto společenství žilo dokonalou jednotu, která je v Trojici. To je svědectví, které svět očekává.?

Říká Kiko Argüello španělský iniciátor Neokatechumenátní cesty.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.