Zveřejněno poselství Svatého otce k Světovému dni míru 2009

11.12.2008 

Bojovat proti chudobě, budovat mír ? tak je nadepsáno poselství Benedikta XVI. ke Světovému dni míru, který se slaví vždy první den kalendářního roku. Papež chce 1. ledna 2009 obrátit pozornost k dramatu bídy na světě. Připomíná, že zoufalá situace stovek milionů lidí, jejichž základní práva jsou porušována, prohlubuje konflikty a těžce dopadá na svědomí lidstva. Benedikt XVI. proto vyzývá ke změně mentality. To znamená na jedné straně změnit ?styl života a modely produkce a konzumu? a na straně druhé přestat vnímat chudé ?jako břemeno?, vysvětluje Papež. A dodává, že ?nenasytnost a omezenost? vytvářejí ?nespravedlivé systémy?, které ?dříve nebo později předloží účet pro všechny. Pouze bláznovství ? říká Papež ? může vést ke stavbě zlatého domu uprostřed poušti či rozvalin.?

K prohlubující se propasti mezi chudými a bohatými Svatý otec poznamenává, že charakteristickým rysem současné potravinové krize není nedostatek potravin, nýbrž problémy s jejich dostupností a spekulace. Podobně je to s přístupem k novým technologiím. Chudé země, zejména v Africe, trpí ?dvojí marginalizací?, mají nižší příjmy a ceny jejich zemědělských produktů a surovin se zvyšují pomaleji než u produktů bohatých průmyslových zemí. Papež zmiňuje také negativní dopad finanční výměny založené na logice krátkých termínů, která nebere v potaz obecné dobro a je nebezpečná pro všechny, včetně těch, ?kterým se daří profitovat v krátkých obdobích finanční euforie.?

Další krizovou oblastí naší současnosti, které se Svatý otec dotýká v poselství ke Světovému dni míru 2009, jsou pandemické choroby, jako Aids, malárie a tuberkulóza. Angažovanost mezinárodního společenství v boji proti nim je stále nedostatečná a zasažené země jsou podrobeny ?vydírání těch, kdo podmiňují ekonomickou pomoc zaváděním politiky namířené proti životu.? Pokud jde o Aids, Papež vyzývá k podpoře kampaní, které ?vychovávají zvláště mladé k sexualitě odpovídající lidské důstojnosti,? a připomíná, že tento přístup už přinesl významné úspěchy. Stejně tak je nezbytné umožnit nejchudším přístup k lékům na základě ?aplikace mezinárodních pravidel pro intelektuální vlastnictví.?

K těm, kdo ztotožňují chudobu s demografickým růstem, se Benedikt XVI. obrací s ostrou kritikou. Zmiňuje ?kampaně za snížení porodnosti na mezinárodní úrovni, které se nevyhýbají metodám nerespektujícím důstojnost ženy ani právo manželů zvolit zodpovědně počet dětí a často, a to je ještě závažnější, nerespektujícím ani právo na život. Hubení milionů nenarozených dětí ve jménu boje proti chudobě ? píše Papež ? je ve skutečnosti odstraňováním nejslabších lidských bytostí.? Oproti tomu Benedikt XVI. odkazuje na řeč čísel, podle nichž se v posledních letech podařilo vyjít z bídy a prosadit se na mezinárodní scéně jako nové ekonomické velmoci právě zemím charakterizovaným ?značným demografickým přírůstkem?.
Dokument připomíná nicméně také smutnou skutečnost, že téměř polovinu chudých na světě tvoří děti. Papež proto vyzývá k podpoře institutu rodiny, protože ?je-li rodina oslabena, negativní důsledky se nezbytně promítnou na dětech.? Podobně jako tehdy ?chybí-li péče o důstojnost ženy a matky,? podotýká Benedikt XVI.

Co tedy dělat? Globalizace musí být vedena solidaritou, protože ?sama není s to zajistit mír a v mnoha případech naopak vytváří roztržky a konflikty,? píše Papež. Nezbytné je bojovat proti organizovanému zločinu, investovat do formace a rozvíjet iniciativní kulturu. Politika výhradně asistenční je totiž ?u počátku mnoha selhání pomoci chudým zemím?. Nutné je poskytovat prostor rozvoji občanské společnosti. V posledku ale ? uzavírá Benedikt XVI. ? ?boj proti chudobě potřebuje muže a ženy, kteří žijí v hlubokém bratrství? a v chudých spatřují tvář Krista.

Oficiální českou verzi poselství Benedikta XVI. čtěte ZDE

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.