Williams se obává rozkolu anglikánské církve

20.10.2003 

Primas anglikánské církve a čestný předseda anglikánského společenství na světa, canterburský arcibiskup Rowan Williams, se obává rozkolu ve své církvi. Důvodem jsou rozdílná stanoviska k otázce homosexuálů ve vysokých církevních funkcích.

Hlavní představitelé anglikánských komunit se 16. října kriticky vyjádřili k volbě otevřeně homosexuálního biskupa ve Spojených státech. Vyjádřili ?hlubokou bolest? nad rozhodnutí amerických anglikánů, jak o tom informoval arcibiskup Williams na tiskové konferenci.

37 čelních představitelů anglikánských komunit z celého světa se zúčastnilo dvoudenního setkání, zakončeného večer 16. října v Londýně. To mělo za cíl diskutovat o této problematice. Mimořádné shromáždění svolal canterburský arcibiskup po té, co byl v srpnu zvolen do čela diecéze New Hampshire Gene Robinson, který se veřejně deklaruje jako homosexuál. Jeho biskupské svěcení je plánováno na 2. listopad. Zástupce amerických anglikánů, biskup Frank Friswold, potvrdil, že se biskupského svěcení v New Hampshiru zúčastní.

Letos v létě nadto kanadská diecéze New Westminster vytvořila obřad požehnání pro páry téhož pohlaví a začala žehnat homosexuálním svazkům.

Při této příležitosti vydali někteří anglikánští představitelé prohlášení, v kterém zdůrazňují, že ?většina anglikánských provincií? biskupské svěcení Robinsona neuzná. Prohlášení vyšlo na zakončení tzv. ?krizového setkání?, na kterém představitelé anglikánské církve diskutovali otázku, zda homosexuálně orientované osoby mohou zastávat biskupský úřad. Rozdílná stanoviska na tuto problematiku bude podle textu prohlášení znamenat narušení jednoty anglikánských komunit s Episkopání církví USA a s Anglikánskou církví v Kanadě. Bude to vést k dalším dělením, až bude třeba rozhodnout, jaký charakter má společenství s církevními provinciemi, které nadále uznávají episkopální církev v USA, čteme v prohlášení.

Kromě toho anglikánští hierarchové konstatovali, že ve většině anglikánských provincií by Robinsonův životní styl přestavoval překážku k biskupskému svěcení.

Arcibiskup Williams během nedávné tiskové konference uvedl, že se v minulosti vždy snažil zabránit rozdělení v anglikánské církvi, která čítá na 70 milionů věřících a že stale-li se Robinon biskupem, nebude moci pracovat ve Velké Británii.

Ve společném prohlášení požádalo 37 anglikánských představitelů z celé světa, aby primas ustanovil speciální církevní komisi, která vypracuje stanovisko anglikánské církve k homosexuálům. Kromě toho mají diecéze vytvořit pastorační alternativy pro společenství, které nechtějí mít kněze a biskupy homosexuály, je dále uvedno v prohlášení zveřejněném na konci ?krizového setkání?.

Jeden z účastníků setkání objasnil, že by mohlo jít například o tzv. ?létající biskupy?. Tato instance, již nyní existuje v anglických farnostech, které odmítají svěcení žen.

Některé církve, které tvoří anglikánské společenství, mimo jiné nigerijská církev, která je co do velikosti na druhém místě, hrozily opuštěním společenství, pokud nebude nominace homosexuálního biskupa zrušena. Anglikánské provincie jsou však nezávislé a ani arcibiskup Williams nemůže rozhodovat za všechny jednotlivé církve, tak jako to v katolické církvi může učinit papež.

Anglikánská komunita čítá zhruba 70 milionů věřících, z nichž největší část tvoří Angličané (26 milionů). Na druhém místě je 17 a půl milionu Nigerijců.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.