Předseda episkopátu USA o situaci církve po prezidentských volbách

11.11.2008 

Na zasedání biskupské konference USA, která se koná v Baltimore od pondělí do čtvrtka, hovořil na úvod její předseda, chicagský arcibiskup kard. Francis George o ?potřebě vkládat naději do toho, co nepomíjí?. Týden po historickém vítězství Baracka Obamy v amerických prezidentských volbách kard. George podotkl, že se skončila doba, kdy ?oba kandidáti nabízeli naději ve změnu? a porovnal tuto výzvu s nedávnými slovy Benedikta XVI., který ?radí vkládat naději do věčného?. Předseda Amerického episkopátu řekl, že mezi jednotlivými vizemi je rozdíl. Žádné politické zřízení není srovnatelné s Božím království. Tento rozdíl tkví v samotném obsahu víry, a můžeme doufat, přičiňovat se a modlit za to, aby politické a ekonomické aspekty nebránily či neprotiřečily tomu, co je Boží.

Můžeme se také radovat, spolu s těmi, kteří se ve stopách heroických postav, jakými byl reverend Martin Luther King ml., stali součástí hnutí, které se zasadilo o to, aby občanská práva v naší zemi a naše legislativa byly shodné s univerzálními lidskými právy, tj. s řádem Božím. Nalézáme se možná v situaci, řekl kard. George, kdy se s milostí Boží dostalo v rámci amerického konsensu všem rasám jistoty, ale nežijeme, bohužel, v situaci, kdy by katolíci, zvláště ve veřejném životě, mohli být považováni za plné partnery americké zkušenosti, pokud přitom nejsou ochotni dát stranou část katolického učení o spravedlivém politickém a morálním řádu. Právě to však staví Ameriku na místo, jež se nachází mnohem níže, nežli to, o kterém tvrdí, že jí patří v rámci celého světa?. ?Pro nás jako biskupy je zásadně důležité, aby v budoucnu církev zůstala věrná sobě samé i svému Pánu, protože jedině zůstane-li autentickou, bude moci sloužit společnosti a jejím členům.?

?Obecné blaho nemůže být nikdy adekvátně vtěleno ve společnosti, mohou-li být legálně zabíjeni ti, kteří teprve spějí ke svému narození. Kdyby před 150 lety zůstalo v platnosti rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, že Afroameričané jakožto méněcenní lidé mohou být vlastnictvím jiných lidí, pak by se Obama nemohl stát prezidentem Spojených států. Dnes stejně jako před 150 lety proto nelze hledat společnou základnu rozbíjením obecného blaha.?

?Církev, její život a její učení ? končil předseda episkopátu USA ? se proto nezařazují snadno do starých proudů, které utvářejí naši veřejnou diskusi. Jako biskupové musíme klást důraz pouze na to, že ti, kteří církvi vnucují své vlastní zájmy, ti, kteří věří a jednají moralisticky jen kvůli sobě samým, ať už stojí napravo či nalevo, zrazují Pána Ježíše Krista. Naší hlavní starostí a naší povinností jakožto biskupů je tedy upevňovat vztah lidu ke Kristu. Tuto pastorační starost, zejména vzhledem ke vzniku nové vládní administrativy a nového kongresu proto rozšiřujeme na všechny katolíky ze všech stran. Respektujeme vás, milujeme vás a modlíme se za to, aby katolická víra utvářela vaše rozhodnutí a aby naše společenství mohlo dojít k plnosti.?
Zaznělo na zasedání biskupské konference Spojených států z úst jejího předsedy kardinála Francise George.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.