Papež: Dnešní kultura nás čini neviditelnými pro nás samotné

4.9.2017 

Svatý otec se dnes setkal se členy komunity Shalom u příležitosti 35. výročí jejího založení. Vznikla v brazilském městě Fortaleza a dnes působí v 17 zemích třech světadílů, věnuje se převážně mladým lidem, sdružuje laiky, zasvěcené osoby i kněze a vyvíjí rozmanitou charitativní, evangelizační a pastorační činnost. Papežská rady pro laiky schválila její stanovy před deseti roky. Ve vatikánské aule Pavla VI. přijal dnes v poledne papež František 3000 osob působících v komunitě Shalom, vyslechl svědectví tří z nich a na jejich podnět je oslovil španělsky v srdečné improvizované promluvě.
Francouzce jménem Justin, která během Svatého roku milosrdenství přijala svátost křtu, Svatý otec řekl:
Jedna z věcí, která charakterizuje mládež a věčné mládí Boha, je veselí a radost. Proti veselí se staví smutek, ze kterého jste vyšli. Mladý člověk, který ulpí na sobě a žije pouze pro sebe se nakonec ucpe sebevztažností. Napadá mne teď jeden obraz, když přemýšlím o sobeckém člověku, který se vyznačuje velkou dávku narcismu, kontempluje sebe sama, ignoruje druhé, a aby se jevil lepším než je, denně svou duši přikrašluje. Je to duchovní nemoc. Mládeži, rozbijte zrcadlo! Neprohlížejte se v zrcadle, protože zrcadlo klame. Žijime v kultuře sebevztačnosti, konzumistické a narcistní kultuře. A jestliže se někdo dívá na sebe do zrcadla, radím ať se dívá proto, aby sám sobě smál. Umět se smát sobě nám dává radost a vysvobozuje z pokušení narcismu.

Brazilskému mladíkovi jménem Mateus, který o sobě vyjevil, že prošel obdobím drogové závislosti, odpověděl argentinský papež nejprve odlehčující narážkou na neodmyslitelný fotbal: „Kdo je lepší? Pelé nebo Maradona?“ – po čemž samozřejmě následoval velký aplaus. Pak ale zvážněl a pokračoval:

Dlouho jsi procházel drogovým tunelem. Je to jeden z nástrojů kultury, ve které žijeme a která nás ničí tím, že nás činí neviditelnými pro nás samotné, jako bychom byli vzduch. Droga nás přivádí k zapření všeho, co máme, droga odřezává kořeny srdce, tělesné a historické kořeny, problematické kořeny, a nechává tě žít ve světě bez kořenů, takže jsi ze všeho vyrván: z přítomnosti, ze svojí minulosti, ze svojí vlasti, ze svojí rodiny, z lásky, ze všeho. Žije se pak ve světě, který nemá žádný kořen, takové je drama drog. Vykořeňují mládež, zbavují reálných, tělesných svazků.

Přechod od prožitku této neviditelnosti až k jejímu uvědomění – pokračoval papež ve své odpovědi – ukazuje kolik máš v srdci kořenů. Ptejme se: uvědomujete si svoje projekty, svoje lásky, svoje tvůrčí schopnosti? Vždyť jste jako básníci povoláni tvořit ve světě nové věci. Máte odpovědět na plány Boha, který chce tišit bolesti lidstva. Nezbytné je rozdávat nezištně. Dávejme zdarma, co jsme dostali. Toto ti pomůže se „odkomercializovat“, naučí tě nalézat a přijímat kořeny, zbaví tě každého egoistického zájmu. Zdarma dávat, co jsem dostali zdarma. K tomu nás Bůh vyzývá, ne? – končil otázkou papež, který na neslyšitelné přitakání reagoval:

Bože můj, zdá se, že místo abych vás povzbudil, podal jsem vám nějaký uspávací prostředek (velký aplaus).“

Papež František se pak v závěru své promluvy obrátil k dospělým členům komunity Shalom a řekl:

Jakou službu má dnes vaše charisma poskytovat světu? Dialog. Jednou z výzev dneška je dialog mezi mladými a starými. Mladí potřebují naslouchat starým, kteří dosáhli moudrosti, a staří potřebují naslouchat mladým, aby mohli snít a povzbuzovat je k další cestě. Staří nemají být ukrýváni. Tento dialog je pro budoucnost slibný.

Končil Petrův nástupce svoji promluvu ke 3 tisícům členů komunity Shalom, kteří přišli do Říma u příležitosti 35. výročí jejího založení, aby obnovili svoje zasvěcení. V samotném závěru asi hodinového setkání společně všichni recitovali modlitbu svého zasvěcení, načež jim Svatý otec udělil apoštolské požehnání.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.