Papež: Je nezbytné šířit kulturu života nepodmíněnou komerčními zájmy

26.6.2017 

Do onkologické prevence je nutné zahrnout všechny vrstvy obyvatelstva, protože zdraví je základním a prvotním statkem každého člověka, prohlásil dnes papež František v Klementinském sále Apoštolského paláce při audienci pro členy Italské ligy pro boj s nádorovým onemocněním. Toto neziskové sdružení působí v Itálii již 95 let pod patronátem prezidenta republiky a dohledem ministerstva zdravotnictví a jeho cílem je vytvořit kolem onkologického pacienta síť solidarity, bezpečí a informovanosti. Liga se zaměřuje zejména na primární a sekundární prevenci nádorových onemocnění a věnuje pozornost jak rodině nemocného, tak samotnému pacientovi a jeho začlenění do společnosti.

Papež František v úvodu své promluvy upozornil na dvojí dar, který tato instituce přináší společnosti – na jedné straně totiž rozvíjí mentalitu, podle které je prevence především životním stylem, a na druhé spolu s mnoha dalšími italskými sdruženími podporuje dobrovolnickou práci, tedy nezištnost, která by se stále více měla prosazovat v naší každodennosti. Jak dále poznamenal, obdobná díla jsou velmi užitečným nástrojem formace a osvěty:

“Je velmi potřebné šířit kulturu života, založenou na postojích a jednání. Měla by to být skutečně lidová kultura, avšak seriózní a přístupná všem nehledě na komerční zájmy. Zvláště rodiny je nezbytné doprovázet při prevenci, při níž různé generace spojuje solidární smlouva a která zhodnocuje zkušenost těch, kteří spolu s vlastními rodinnými příslušníky prošli namáhavou cestou onkologického onemocnění.“

Papež dále ocenil, že dobrovolníci italského sdružení spolupracují se státními i soukromými zdravotnickými zařízeními a pomáhají zvládat rodinám vyčerpávající péči o nemocného. V tomto smyslu přinášejí svědectví obdobné katolické církvi, která je rovněž povolána k pokorné a mlčenlivé službě trpícím.

“Vykonané dobro je totiž v konkrétních každodenních situacích účinné především tehdy, když za ně nevyhledáváme odplatu a nevystavujeme je na odiv.“

Vyzdvihl Svatý otec a popsal onkologické onemocnění jako krajní, tedy periferní prožitek, ve kterém je onkologický pacient nezřídka odsunut na okraj společnosti a dřívějších vztahů a jsou narušeny jeho dosavadní životní rytmy.

“Tato periferie volá k zodpovědnosti každého z nás, neboť každý křesťan, stejně jako každý člověk toužící po pravdě a dobru, je vědomým nástrojem milosti.“

Péče o nemocného člověka představuje pro společnost nevyčíslitelné bohatství, protože připomíná občanskému i církevnímu společenství, že se nemají obávat blízkosti a něhy. Vztahy, které nabízejí a přijímají podporu a útěchu, stejně jako vytvářejí prostor pro ryzí, a nikoli formální solidaritu, nejsou ztrátou času, dodal Petrův nástupce.

“A konečně si dovolím zdůraznit, že je žádoucí, aby se onkologická prevence rozšířila na všechny vrstvy obyvatelstva prostřednictvím spolupráce mezi veřejným a soukromým zdravotnictvím, iniciativami občanské společnosti a charitativními institucemi, vzhledem k tomu, že zdraví je základním a prvotním statkem každého člověka.“

řekl dnes papež František při audienci pro členy Italské ligy pro boj s nádorovým onemocněním.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.